Kvety pre Algernona – denník (rozbor)

 

 Kniha: Kvety pre Algernona

 Autor: Daniel Keyes

 Zaslal(a): Hanicka222

 

 

AUTOR:

Daniel Keyes (kejs) je americký spisovateľ, ktorý vyštudoval psychológiu. Pracoval u námorníctva, neskôr vyučoval na strednej škole či na univerzite v Ohiu – angličtinu a tvorivé písanie.

 

TVORBA:

Najviac sa preslávil práve svojou poviedkou Kvety pre Algernona, za ktorú dostal prestížne ocenenie Hugo a Nebula. Poviedku prepracoval aj do románovej podoby a dielo sa dočkalo filmového i divadelných spracovaní. Keyes napísal ďalšie tri romány a knihy literatúry faktu.

 

DOBA:

Autora radíme do modernej doby, v jeho dielach sa objavujú sci-fi prvky, preto by sme mohli povedať, že patrí do sci-fi či fantazijní literatúry. Ďalšími autormi, ktorí tvorili podobná diela, sú Arthur Clarke – Vesmírna odysea, Stephen King – Misery, John Updike – Na konci času.

 

KVETY PRE ALGERNONA:

Ide buď o poviedku, či o román písaný formou denníkových zápisov Charlieho Gordona. Charlie je mentálne retardovaný, má IQ 68, nezvláda bežné operácie ako čítanie, písanie, počítanie, dochádza do večernej školy pre dospelých a má neobyčajnú túžbu sa vzdelávať. Jeho predstava je taká, že vzdelanie prináša ľuďom šťastie. Verí, že stačí, aby sa naučil čítať a stane sa inteligentným.

Doučuje ho Slečna Kinianová, ktorá vidí neobyčajnú snahu a motiváciu, odporučí teda Charlieho doktorovi Nemuro a Strasse, ktorí chcú uskutočniť pokus, pri ktorom sa budú snažiť zvýšiť IQ až o trojnásobok. Tento proces prebieha od jari do jesene (symbolika – rozkvet a úpadok).

Charlie si píše vývojovú správu, v ktorej opisuje, čo sa s ním deje a ako sa k nemu okolia chová. Pracuje ako robotník, pretože inú prácu nezvláda. Jeho okolie ho zneužíva, robia si z neho srandu, posmievajú sa mu, on to však nechápe. Smejú sa, preto je pokladá za priateľov. V laboratóriu podstupuje psychologické testy osobnosti (Roshachův atramentovú) a doktori jeho myslenie porovnávajú s myslením pokusné myšky Algernon, ktorá prekonala rovnakú operáciu, akú má prerobiť Charlie. Myška je v poriadku, jej IQ sa naozaj zväčšilo, Charlie ju nie je schopný prekonať a cíti sa zle, získava k nej odpor.

Charlie podstúpi operáciu a za niekoľko dní je už vidieť obrovský pokrok, ktorý robí. Na začiatku píše tak, ako vyslovuje, má v texte ohromné množstvo hrúbok, ktoré sú neprehliadnuteľné. Postupne sa naučí interpunkciu, pravopis, venuje sa rôznym vedám, jeho IQ prudko stúpa, vie jazyky, predbehne aj doktormi, spoznáva, že ho okolie v továrni iba zosmiešňoval, prichádza o ilúzie a cíti sa nešťastný a osamelý, pretože nenachádza vhodného partnera ku konverzácii , nikto mu totiž nerozumie.

Pri stretnutí s retardovaným chlapcom si uvedomí, ako zle na tom bol a svoje geniality chce využiť na to, aby rozpracoval pokus Strasse a Nemuro. S presnosťou nachádza nedostatky a predpovedá ďalší vývoj, ktorý sa prvýkrát prejavuje na myške. Charlie vie, že dopadne rovnako, ťažko sa zmieruje s tým, že stráca svoju inteligenciu, zlyháva mu pamäť, zabúda všetky jazyky, postupne sa veľmi rýchlo dostáva do pozície, v ktorej predtým bol, ale uvedomuje si, že sa mu spoločnosť môže vysmievať.

Pochová na záhrade svoju myšku Algernon, nosí jej tam kvety. Rozhodne sa odsťahovať inam, kde nikto nebude vedieť, že kedysi býval génius, ktorý tak rýchlo spadol.

 

JAZYK:

Slovná zásoba a forma textu sa mení podľa vývoja inteligencie Charlieho.


—————————————————————————

 Stiahnuť prácu v PDF  Upozorniť na chybu

—————————————————————————

Ďalšie podobné materiály na webe:

Vložiť komentár