Daniel Keyes – životopis

 

 Téma: Daniel Keyes

 Zaslal(a): David Hampl

 

 

Daniel Keyes bol spisovateľ, ktorý skúmal, ako funguje mozog – najmä vo svojom najslávnejšom románe Ruže pre Algernon . Tento autor zomrel vo veku 86 rokov, bol americkým autorom sci-fi.

 

Život

Daniel Keyes sa narodil 9. augusta 1927 v Brooklyne v New Yorku a zomrel 15. júna v meste Boca Raton na Floride. Príčinou jeho úmrtia bol zápal pľúc. Jeho otec Willie prevádzkoval predajňu s knihami, kovovým šrotom a starým oblečením; jeho matka Betty bola kozmetička. Keyes bol od raného veku extrémne krátkozraký a prenikavý strach, že jedného dňa bude slepý, ho priviedol k živému čítania. Jeho zrak sa však našťastie nehoršil.

Ešte pred tým, než Keyes začal písať, vyštudoval medicínu a vstúpil do americkej námornej služby. Získal bakalársky titul v odbore psychológie (1950) a magisterský titul v angličtine a americkej literatúre (1961) na newyorskej univerzite.

Po ukončení štúdia sa chvíľu živil ako podomový predajca encyklopédií, potom pracoval v časopise Marvel Science Stories , kde bola tiež roku 1952 vytlačená jeho prvá poviedka s názvom Precedens. V tomto roku sa tiež oženil s aure Georgina Vazquezovo , s ktorou mal tri deti. Nasledovali ďalšie poviedky, ktoré boli vydané pre tento časopis – roku 1952 Robot Unwanted a tiež poviedka Something Borrowed .

Po úspechu poviedky a potom aj románu Ruže pre Algernon začal Keyes vyučovať angličtinu a tvorivé písanie na Wayne State University v Detroite (1961-66) a na Ohio University (1966-2000). V roku 2000 odišiel do dôchodku a odsťahoval sa na Floridu.

Inšpiráciou pre hlavnú postavu románu Ruže pre Algernon Charlieho Gordona prišla v okamihu, keď sa Keyes živil ako lektor angličtiny – učil v kurze pre študentov, ktorí bojovali so základnou gramatikou. Tam bol konfrontovaný s chlapcom nešťastným so svojím postavením, ktorý sa Keyes zveril: „Chcel by som byť chytrý.“

Okrem sci-fi písal psychologické thrillery a literatúru, vrátane autobiografie, Algernon , Charlie a ja: The Writer ‚s Journey (1999). Keyes bol v roku 2000 ocenený autorským emeritným statusom sci-fi spisovateľov Ameriky.

 

Dielo

  • Ruže pre Algernon
  • Piata Sally
  • Osobnosti Billyho Milligana
  • Unveiling Claudia: A True Story of Serial Murder
  • The Asylum Prophecies


—————————————————————————

 Stiahnuť prácu v PDF  Upozorniť na chybu

—————————————————————————

Ďalšie podobné materiály na webe:

Vložiť komentár