Daniel Defoe – životopis

 

 Téma: Daniel Defoe

 Zaslal(a): Pavla

 

 

Daniel Defoe (1660 – 1731)

Daniel Defoe je známy predovšetkým ako autor knihy o stroskotancovi Robinsonovi, ktorý prežije niekoľko rokov na opustenom ostrove. Svoje v súčasnosti bezpochyby čitateľsky najobľúbenejšie dielo napísal až v pomerne neskorom veku, bolo mu skoro 60 rokov. Bol predstaviteľom klasicizmu.

 

Daniel Defoe sa narodil pravdepodobne v roku 1660. V rovnakom roku, kedy bola v Anglicku obnovená monarchie – a na tróne zasadol Karol II. z rodu Stuartovcov. Ohľadom presného dátumu Danielova narodenia neboli zachované žiadne podrobnejšie záznamy. Narodil sa do rodiny flámskeho pôvodu. Jeho otec James pracoval v Londýne ako mäsiar a výrobca sviečok. Keď bolo Danielovi desať rokov, zomrela mu matka. Mal o rok staršiu sestru Elizabeth. Daniel nebol príliš hrdý na svoj prostý pôvod, a tak si k svojmu priezvisko neskôr pridal prívlastok „De“, aby znelo honosnejšie.

Otec bol Presbyterián . Jeho syn preto chodil do presbyteriánskej školy. Predpokladalo sa, že sa Daniel stane po úspešnom ukončení štúdií protestantským kazateľom. On si však namiesto toho zvolil finančne ziskovejšia, a zrejme aj viac vzrušujúce profesijnú dráhu – stal sa z neho obchodník. V roku 1684 sa Daniel oženil s Mary Tuffleyovou , ktorej otec bol tiež obchodníkom. Mary dostala na vtedajšiu dobu slušné veno, navyše Daniel získal ďalší konexie vo svete obchodu. Z ich zrejme šťastného, takmer 50 rokov dlhého manželstva vzišlo celkom osem detí, z ktorých len jedno zomrelo v skorom veku.

Hoci sa Daniel nestal kazateľom, aktívne sa za svoju protestantskú vieru zasadzoval a zaujímal sa o politický vývoj v krajine. Presadzovanie katolíckej cirkvi za kráľa Jakuba II. sa Danielovi ostro priečilo, a preto sa len rok po svojej svadbe zúčastnil Monmouthova povstania. To bolo následne potlačené, a Daniel sa potom musel určitú dobu skrývať, aby unikol trestu. Neskôr obchodoval v Londýne s vínom a tabakom, zaoberal sa poisťovníctvom lodí a stal sa spoluvlastníkom niekoľkých z nich. Obchodoval aj s Viliamom III. Oranžským, neskorším anglickým kráľom, ktorého podporoval ešte pred korunováciou v Anglicku. V podnikaní sa mu nevyhla ani nepriaznivá obdobie. Po stroskotaní lode, ktorá prevážala jeho tovar, musel vyhlásiť bankrot. Vďaka svojej obchodnej činorodosti a nápaditosti sa ale dokázal opäť z dlhov vymaniť.

Po smrti Viliama III. bol Defoe uväznený za verejné poburovanie, keď publikoval príliš trúfalý satirický text. Po niekoľkých mesiacoch vo väzení sa stal tajným vládnym agentom, ktorého úlohou bola podpora zjednotenie Anglicka a Škótska. Skúsenosti z povolania mu boli podnetom k niektorým jeho článkom a ďalším prácam . Aj keď sa najviac preslávil knihou o Robinsonovi Crusoe, zďaleka nie je autorom tejto jedinej, dnes svetoznáme knihy. Daniel Defoe bol veľmi plodným autorom, počas svojho života napísal okolo niekoľkých stoviek kníh, pamflety a článkov, vydával periodikum “ The Review „. Zaoberal sa okrem iného otázkou poistenia aj reformou vzdelávacieho systému. Zomrel v apríli 1731.

 

Diela

 • Esej o projektoch (1697, Essay Upon Projects)
 • Hymnus na pranier (1703, A Hymn To The Pillory)
 • Robinson Crusoe (1719, The Life and Strange Surprising Adventures of Robinson Crusoe of York)
 • Pamäti gavaliera (1720, Memoirs of a Cavalier)
 • Dobrodružný život kapitána Singletona (1720, The Life, Adventures and Piracies of the Famous Captain Singleton)
 • Moll Flandersová (1722,The Fortunes and Misfortunes of the Famous Moll Flanders)
 • Denník morového roku (1722, A Journal of the Plague Year)
 • Roxana (1724, Roxana: The Fortunate Mistress)
 • Cesta po celých Britských ostrovoch (1724 – 1727, A tour thro‘ the Whole Island of Great Britain)
 • Dokonalý anglický živnostník (1725 – 1727, The Compleat English Tradesman)
 • Politické dejiny diabla (1726, The Political History of the Devil)


—————————————————————————

 Stiahnuť prácu v PDF  Upozorniť na chybu

—————————————————————————

Ďalšie podobné materiály na webe:

Vložiť komentár