Otec Goriot – denník (rozbor)

 

 Kniha: Otec Goriot

 Autor: Honoré de Balzac

 Zaslal(a): Pavlina

 

 

Honoré de Balzac

20. mája 1799, Tours – 18. augusta 1850, Paríž

francúzsky spisovateľ, predstaviteľ realizmuromantizmu

Býva považovaný za zakladateľa kriticko-realistického románu

 

Život

Balzac pochádzal z bohatej rodiny: bol najstarším synom právnika.

Bol poslaný do kláštorné školy a nakoniec sa mu podarilo v Paríži vyštudovať práva.

Krátko pôsobil ako notár, ale potom sa proti vôli rodiny stal spisovateľom.

Najprv písal čierne dobrodružné romány (pod rôznymi pseudonymy, najčastejšie ako Horace de Saint Aubin), ktoré neskôr zavrhol.

Celý život sa snažil dostať sa do vyššej (aristokratické) spoločnosti, z tejto snahy vyplývali aj jeho neustále finančné problémy, ktoré sa snažil riešiť svoju hektickú literárnou tvorbou (písal aj romány na pokračovanie). Niekoľkokrát sa tiež pokúsil o samovraždu.

Keď na tom bol finančne dobre, nakúpil akcie, ale skrachoval. Bol potom nútený písať veľmi intenzívne, aby zaplatil svoje dlhy. Písal vlastne pre zárobok (čo v jeho dobe nebolo bežné) a výhradne v noci.

Bol veľmi pracovitý; okrem písania románov pôsobil takmer po celý život aj ako novinár a kritik.

Roku 1833 sa dopisovaním zoznámil s Ewelina Hanska, dcérou rusko-poľského šľachtica, s ktorou sa tesne pred svojou smrťou oženil.

 

Diela

Vo svojich dielach prejavil zmysel pre detail, mal znalosť prostredia i postáv, ktoré opisuje. Snažil sa popísať všetky typy šľachticov a ich životné situácie. Vždy stál na ich strane. Vo všetkých jeho románoch ide o vystihnutí prevládajúcich morálnych vlastností.

 

Jeho najznámejšie dielo je:

 • Ľudskákomédia – Tento cyklus, zobrazuje francúzsku spoločnosť na začiatku storočia, obsahuje 97 románov a poviedok.
  • Jadrom celého cyklu je voľná trilógia románov OtecGoriot, Stratené ilúzie, Lesk a bieda kurtizán.

 

Otec Goriot

Literárny druh: epika

Literárny žáner: román

 

Kompozícia:

 • Kniha je súčasťou cyklu Ľudská komédia.má 222 stránok, ktoré nie sú nijako rozdelené, žiadne kapitoly, nič.

 

Jazyk:

Autor používa prevažne spisovnú slovenčinu, občas sa vyskytne hovorová. Veľmi časté sú prechodníky. Často sa tiež vyskytujú špeciálne termíny napríklad večeriavať alebo anduliek, čo je žalúdok.

Výnimkou nie sú dlhá súvetia: Citujem: Galeje so svojimi manierami a svojou rečou, so svojimi náhlymi prechodmi z žartu k hrôze, so svojou dôvernosťou, so svojou nízkosťou náhle vyrukovali v reči tohto muža, ktorý už nebol len mužom, avšak typom celej jednej degenerovanej vrstvy, typom národa zároveň divokého aj mysliaceho, surového i poddajného. Koniec citácie.

Tiež sa veľa vyskytujú knižnej výrazy. Napríklad darebácke, dobrácky, alebo moldánky.

Text postáv vyššej vrstvy je plný metafor a dvojzmyslov.

 

Dej:

Dej sa odohráva v 1. pol. 19. storočia v Parížom v starom, špinavom penzionátu pani Vauquerové. V ňom býva Otec Goriot, starý výrobca rezancov, ktorý nadovšetko miluje svoje dve dcéry Anastáziu a delfínov. spolu s ním bývajú Evžen de Rastignac, mladý naivný študent práv. V penzionátu samozrejme býva viac ľudí, ale nie sú to hlavné postavy. Okolo týchto štyroch postáv sa točí celý dej.

Otec Goriot býva v jednom z najhorších bytov v penzionátu. Väčšina ľudí si z Goriota robí srandu a doberajú si ho. On je zaslepený láskou ku svojim dcéram, ktoré ho chodia navštevovať, ale iba pre peniaze, ktoré z neho vždy dostanú. Sú totiž vyššej spoločnosti a Otca navštevujú iba za účelom zisku.

Evžen de Rastignac je študent, ktorý sa snaží dostať do vyššej parížskej spoločnosti. V tom mu pomáha jeho sesternica, ktorá je veľmi uznávanou ženou v spoločnosti. Zoznámi ho s Delfín, Goriotovou dcérou.

Goriot je nadšený, že jeho milovaná delfínka má tak úžasného študenta práv a za svoje posledné peniaze, ktoré má im prenajme byt, aby mohli byť spolu.

Potom príde za Goriot jeho druhá dcéra, Anastázie, ktorá potrebuje peniaze na splatenie dlhu pre svojho milenca. V tejto chvíli to začína ísť s Goriot z kopca, pretože už nemá žiadne peniaze a tento pocit nikdy nezažil. Dlžnú čiastku ju nakoniec uhradí Evžen.

Blíži sa ples, ktorý organizuje Evženova sesternice a pre celú parížsku smotánku je to obrovská sláva. Bohužiaľ sa Goriot priťaží natoľko, že Bianchon, Evženův priateľ a študent medicíny mu predpovedá maximálne dva dni na prežitie.

Evžen sa teda snaží prehovoriť svoju milú Delfina, aby svojho otca išla navštíviť. Lenže tá vidí iba ples a nechce o ničom inom počuť.

Po plese sa Evžen vráti ku Goriot, ktorý už len hľadá svoje dve dcéry, ktoré samozrejme neprichádza. Evžen sa pre nich teda vydá, zatiaľ čo Bianchon sa stará o Goriota. Anastázie prísť nemôže, ale Delfína nakoniec povedala, že príde.

Evžen sa opäť vráti ku Goriot, ktorý už len hovorí o tom, ako ho jeho dcéry nemiloval, ako ho mali len pre peniaze a kým ich mal tak ho mali rady. V tejto fáze upadne do bezvedomia.

Delfína príde neskoro a preklína sa, že neprišla skôr.

Ani jedna z dcér nechce zaplatiť svojmu Otcovi pohreb, a tak ho zaplatí Evžen s Bianchonem.

 

Charakteristika hlavných postáv:

 • OtecGoriot  bývalý výrobca rezancov, starec, ktorý nadovšetko miluje svoje dcéry delfínov a Anastáziu, dobrosrdečný, naivné, múdry, poctivý
 • Evžen deRastignac: študent práv, cieľavedomý, svedomitý, chudobný, ctižiadostivý
 • Bianchon – študentmedicíny, vždy nápomocný, najlepší priateľ Eugena, pomáha mu starať sa o otca Goriota
 • Anastázie deRestaud – dcéra Goriota, túžila po spoločenskom postavení, využíva otca iba pre peniaze
 • Delfína deNucingen – dcéra Goriota, vždy zatienená úspechom svojej sestry Anastázie; miluje Evžena; má lepšiu charakter a vzťah k otcovi ako jej sestra, však tiež otca často využíva vo svoj prospech

 

Hlavná myšlienka:

 • Balzac chcel poukázať na špinavé praktiky Parížskeho ľudu tej doby.Na pretvárku, naivitu, a chtiac po peniazoch.

 

Vlastné názor:

 • Kniha ma bohužiaľ neoslovila.Vadil mi ten jeden dlhý text bez žiadnych kapitol. Nie je to môj žáner. Téma, námet pre mňa nevyhovujúci. Pre niekoho možno zaujímavá, mne nie.

 

ZDROJE:

 • , Honoré de Balzac- Evženie GRANDETOVÁ / Otec Goriot


—————————————————————————

 Stiahnuť prácu v PDF  Upozorniť na chybu

—————————————————————————

Ďalšie podobné materiály na webe:

Vložiť komentár