Čingiz Ajtmatov – životopis

 

 Téma: Čingiz Ajtmatov

 Zaslal(a): David Hampl

 

 

Tento umelec pôsobil ako románopisec, scenárista, autor sci-fi, ale aj ako novinár, prekladateľ, politik a diplomat. Svoje diela písal kirgizskej a rusky a patril k predstaviteľom magického realizmu.

 

Život

Čingiz Ajtmatov sa narodil 12. decembra 1928 v kirgizskom meste Sheker . Zomrel vo veku 79 rokov 10. júna 2008 v Norimbergu. Príčinou jeho úmrtia bol zápal pľúc a zlyhanie obličiek. V jeho dielach dochádza k splynutiu realizmu a legiend, využíva rôzne humanistická témy a venuje sa tiež hlbokému človečenstva. Hoci píše prózu, častokrát je prirovnávaná k poézii.

Jeho rodičia Torekula Ajtmatov aj on sám boli kirgizské národnosti, matka Tatarka. Práve kirgizská tradícia, ktorá hovorí, že každý má poznať všetky svojich predkov až do siedmeho pokolenia sa prejavuje v niekoľkých jeho dielach. Čingiz dostal svoje meno po slávnom vojvodcovia Čingischánovi. Poznal všetkých členov svojej rodiny nielen podľa mena, ale aj podľa toho, čo vo svojom živote robili.

Vďaka svojej babičke, s ktorou mal veľmi blízky vzťah, sa stretával s rozprávači národných bájí. Tieto zážitky potom zužitkuje vo svojej tvorbe, ktorá je inšpirovaná kirgizským národným koloritom a mnohokrát reflektuje kirgizskej tradície. V jeho diele sa odráža aj zmeny, ktoré vznikli v období sovietskej moci.

Jeho otec pôsobil ako významný politický činovník Kirgizskej sovietskej socialistickej republiky, v dôsledku čoho bol aj zatknutý. Rodina potom nemala ľahký život, pretože na ňu bolo nazerať ako na nepriateľa sovietskeho národa.

Čingiz Ajtmatov vyštudoval Vysokú školu poľnohospodársku a po štúdiu sa živil ako zootechnik a veterinár až do roku 1966. to mu ale nezabránilo v tom, aby prispieval do novín a pôsobil ako prekladateľ. Za svoju literárnu tvorbu získal niekoľko ocenení – v roku 1963 Leninovu cenu, v roku 1968 potom štátnu cenu za poviedku Dovidenia, Gulsari!

Tieto ocenenia dostal napriek tomu, že pochádzal zo strednej Ázie. Za svojho života pracoval ako veľvyslanec Sovietskeho zväzu v Luxembursku, potom ako veľvyslanec Kirgizskej republiky v Belgicku, Luxembursku, Holandsku, EÚ, NATO a UNESCO.

 

Dielo (romány reprezentujúce magický realizmus):

  • Stanica Bourne, 1981
  • Popravisko, 1986
  • Keď padajú hory, 2006)


—————————————————————————

 Stiahnuť prácu v PDF  Upozorniť na chybu

—————————————————————————

Ďalšie podobné materiály na webe:

Vložiť komentár