David Lodge – životopis

 

 Téma: David Lodge

 Zaslal(a): David Hampl

 

 

David Lodge (* 1935)

Život

David Lodge je súčasným britským prozaikom, dramatikom a v neposlednom rade tiež literárnym kritikom. Narodil sa 28. januára 1935 v štvrti s názvom Brockley na juhovýchode Londýna.

V roku 1955 úspešne doštudoval Londýnsku univerzitu, kde okrem iného tiež stretol pôvabnou Mary Frances Jacob. S tou vo sa svojich 24 rokoch oženil a dnes s ňou má dvoch synov a dcéru. Druhý syn, Christopher, narodený v roku 1966 sa bohužiaľ narodil s Downovým syndrómom.

Po dokončení štúdií strávil necelé dva roky v armáde, a túto skúsenosť využil aj v niekoľkých svojich románoch. Krátko potom sa aj s rodinou rozhodol presunúť do Spojených štátov. Tu tiež v roku 1967 získal titul PhD z Anglickej literatúry na Birminghamskej univerzite, kde ihneď začal svoju akademickú dráhu a na univerzite prednášal Anglickú literatúru.

V súčasnosti žije v Birminghame a živí sa ako spisovateľ na voľnej nohe. Vo svete je známy predovšetkým ako autor komických románov z univerzitného prostredia. Medzi jeho najznámejšie, a dalo by sa povedať vrcholové dielo, patrí trilógie románov: Hosťujúci profesori, Svet je malý a Pekná práce.

Univerzitný román má obvykle komický, až satirický dej, ktorý sa odohráva na území univerzity, alebo podobné vzdelávacie inštitúcie. Zábavným a odľahčeným spôsobom paroduje pomery, ktoré panujú na akademickej pôde.

Medzi ďalšie témy, ktorým sa autor hojne venuje, patria problémy anglických katolíkov. Tí sa musia v dielach vyrovnávať s novou dobou a otvorenejším prístupom k sexualite v protiklade k náboženskej praxi. V týchto dielach autor do značnej miery vychádza z vlastných skúseností a pocitov.

Jeho tvorbu veľmi ovplyvnili napríklad James Joyce , Franz Kafka alebo Virginina Woolfová a to nielen v spôsobe tvorby, ale aj myslením. Mimo tvorivé písanie sa Lodge zaoberá napríklad literárne teóriou a kritikou. Považujeme ho za špecialistu na Jane Austenovej a tiež je autorom viacerých kritických vydanie jej diel.

Vo svojich dielach často paroduje klasiky moderné prózy, akými sú Franz Kafka, Henry James alebo Graham Greene.

 

Dielo

  • Hosťujúci profesori
  • Svet je malý
  • Najtichší trest
  • Pekná práca
  • Profesorské hrátky
  • Deň skazy v Britskom múzeu


—————————————————————————

 Stiahnuť prácu v PDF  Upozorniť na chybu

—————————————————————————

Ďalšie podobné materiály na webe:

Vložiť komentár