Alchymista – čitateľský denník (rozbor) (4)

 

 Kniha: Alchymista

 Autor: Paulo Coelho

 Zaslal(a): dafne

 

Citácie pôsobivé alebo významné pasáže:

Pri stretnutí Santiaga s tajomným starým mužom (kráľ):

„Sú to sily, ktoré sa zdajú zlé, ale v podstate ťa učí, ako máš uskutočniť svoj Osobný príbeh. (Veľké písmeno zdôrazňuje slovo). Pripravujú tvojho ducha a tvoju vôľu, pretože na tejto planéte platí jedna veľká pravda: nech si ktokoľvek a robíš čokoľvek, keď niečo naozaj chceš, je to preto, že sa toto želanie zrodilo v duši Vesmíru. je to tvoje poslanie na Zemi. “ „Aj keby to potrebné bolo len chodiť po svete? Alebo vziať si dcéru obchodníka s látkami?“ „Alebo hľadať poklad. Duša sveta sa živí šťastím ľudí. (Personifikácia) Alebo naopak nešťastím, závisťou, žiarlivosťou. Splniť svoj Osobný príbeh je jedinou povinnosťou človeka. Všetko je jedno. A keď niečo chceš, celý Vesmír sa spojí, aby si svoje želanie uskutočnil . „ (veľmi známa citácie z Coelhova diela)

 

Literárny druh: veľká epika

Literárny žáner: román

 

Jazykový plán:

Alchymista je preložený do spisovnej češtiny. Na začiatkoch autor využíva na zdôraznenie veľké písmená (Vesmír, Osobný príbeh, Duše sveta).

 

Objavuje sa:

Prirovnanie: „putoval slobodne ako vietor“

Personifikácia: „reč púšte, duša svetla cíti,“ (je tu veľmi častá, neživé veci majú vlastnosti živých)

Kniha je písaná prózou.

 

Tematický plán:

Miesto: Španielsko, Afrika

Doba: súčasnosť

 

Hlavná téma:

Román Alchymista je o mladom pastierovi Santiagovi, ktorý putuje za svojím snom.

 

Hlavná postava:

Santiago – pastier, vzdelaný – vie čítať, šikovný, verný, vnímavý, odvážny, miluje Fátima

Príbeh opisuje ako sa z naivného mladého muža postupne stáva múdrejší a odhodlanejšia človek, ktorý sa nebojí ísť za svojím snom a uskutočniť si ho.

 

Ostatné postavy:

Cigánka – oportunistický, ale pravdovravná, má dar proroctva
Kráľ – všetko vie, múdry, starý

Vidí, pozná a cíti veci, ktoré ostatní nechápu.
Angličan – mladý, nadšený a horlivý pre svoju prácu, chce sa stať pravým alchymistom
Sklenář – rojko a idealista, dobrosrdečný

Typ človeka, ktorý má sen, ale nie je schopný si ho splniť. Nemá k tomu dostatok odvahy. Sníval o ceste do Mekky, ale vzdal sa ho, pretože sa staral o svoj krám.
Alchymista – múdry sprievodca, starý muž, učí Santiaga reči púšte
Fátima – „žena púšte“, slušná, zdvorilá, verná arabská dievča, miluje Santiaga

 

Rozprávací spôsobmi: Er forma (ich forma sa objavuje napr. Vo vnútorných monolozích).

 

Druhy reči: objavuje sa monológ, vnútorný monológ aj dialóg

 

Formy rečou: priama aj nepriama

 

Obsah knihy:

Santiagovi, mladému pastieri, sa dvakrát po sebe zdá sen. Vo sne sa nachádza poklad pri pyramídach. Santiago chce svojmu snu porozumieť, a preto vyhľadá cigánku. Cigánka mu povie, až ide za svojím snom a nájde tak svoj Osobný príbeh. Santiago tomu neverí, ale keď stretne starého múdreho kráľa, ktorý mu povie to isté, vytuší, že to sú znamenia. Začne veriť, že svoj Osobný príbeh naplní. Rozhodne sa ísť za svojím snom. Predá svoje stádo oviec, aby mal na cestu do Egypta. Vydáva sa na cestu zo Španielska. V Egypte je ale okradnutý o peniaze a peňazí nemôže pokračovať v ceste k pyramídam do púšte. Vyhľadá si prácu u sklenárov, kde pracuje ako predavač v jeho obchode. Sklenár je typ človeka, ktorý má svoj Osobný príbeh. Jeho snom bolo uskutočniť cestu do Mekky. Ale tento sen odložil niekoľkokrát kvôli svojmu obchodíku. Tu si Santiago uvedomí dôležitosť svojho Osobného príbehu. A zarobenými peniazmi sa znovu vydáva na cestu. Putuje s karavánou do púšte, tu stretáva Angličana, ktorý sa chce stať alchymistom. Angličan je veľmi horlivý. Prečítal už hŕbu kníh, ale ešte nikdy sa mu nepodarilo premeniť olovo na zlato. Preto sa rozhodol vyhľadať alchymistu, ktorý býva v oáze, ktorá je po ceste k pyramídam. V oáze sa stretáva Santiago s ženou Fatimou. Zamilujú sa do seba a Santiago sľúbi Fatime, že až nájde poklad, tak sa k nej vráti. Keďže Santiago vie čítať znamenia. Vyčíta z jedného znamení nebezpečenstva a zachráni tak oázu pred jazdci. Santiago sa tu tiež stretáva s alchymistom, ktorý sa stane jeho sprievodcom k pyramídam a naučí ho reč púšte. Santiago doputuje k pyramídam, kde ale nenachádza poklad. Naopak je ztlučen a znova okradnutý. Jeden z mužov sa mu posmieva. Povedal mu, že sa mu tu prisnil sen, že niekde vo Španielka je ukrytý poklad, ale nie je taký blázon, aby tam išiel. Vtedy Santiago všetko pochopí a vydá sa na cestu späť do Španielska a vyhľadá strom, pod ktorým sa mu sen zdal. Nachádza poklad.

 

Kompozičný plán:

Objavuje sa tu kompozície chronologická a v niektorých častiach knihy retrospektívna (spomínanie).

Kniha písaná krátkymi vetami, jednoduchým jazykom, rozprávkovú formou.

Kniha obsahuje prológ, epilóg, prvú a druhú časť. Je rozčlenená do jednotlivých kapitol.

 

VŠEOBECNE KULTÚRNA A Literárnohistorická KONTEXT DIELA

Paulo Coelho (* 24. augusta 1947, Rio de Janeiro)

Je populárny súčasný brazílsky spisovateľ. Pre svoju túžbu písať, ktorú jeho rodičia neschvaľovali, bol poslaný do psychiatrickej liečebne, kde sa musel podrobiť elektrošokovej terapiu.

Živil sa ako dramatik, novinár (fejtóny), televízne scenárista a piesňový textár brazílskych spevákov. V 80. rokoch sa priklonil ku katolicizmu, vykonal púť do Santiaga de Compostela a zážitky z nej zužitkoval vo svojej prvej úspešnej knihe Pútnik – Mágův denník.

Celosvetovú slávu mu prinieslo rozprávkové podobenstvo Alchymista vydané v roku 1988, ktoré sa stalo najväčším brazílskym bestsellerom. Píše tiež fejtóny, eseje, vydal knihy rozhovorov a zozbieraných citátov.

Coelho precestoval mnoho krajín, píše fejtóny aj krátka zamyslenie do novín a ochotne poskytuje rozhovory. Jeho knihy ovplyvnili životy mnohých ľudí a je veľmi úspešný aj v práci pre UNESCO.

Coelhovy hrdinovia sú prevažne ľudia hľadajúci zmenu v životnom stereotypu. Coelho nabáda k duchovnému rozvoju a zodpovednému prístupu k životu.

Coelho v Alchymista zobrazuje udalosti z rôznych uhlov pohľadu. Ako veriaci (katolík) a neveriaci.

 

Dielo:

Pútnik – Mágův denník

Veronika sa rozhodla zomrieť – v tejto knihe čerpá zo zážitkov z psychiatrickej liečebne.

jedenásť minút

Piata hora (o prorokovi Eliášovi)

Záhir

Pri rieke Piedra som si sadla a plakala

 

Magický realizmus

Literárne smer v ktorom sa prelínajú 2 svety. Svet nadprirodzený a reálny. Autori využívajú ľudovej slovesnosti, mýtických prvkov. Hrdinovia mýtické prvky vnímajú ako prirodzenú vec a nehľadajú v nich vysvetlenie. Zrkadlenie minulosti x prítomnosti, reality x fikcia.

 

Ďalší autori

Gabriel García Marquez

Napísal Kroniku vopred ohlásenej smrti, Sto rokov samoty


—————————————————————————

 Stiahnuť prácu v PDF  Upozorniť na chybu

—————————————————————————

Ďalšie podobné materiály na webe:

Vložiť komentár