Pierre Choderlos de Laclos – životopis

 

 Téma: Pierre Choderlos de Laclos

 Zaslal(a): David Hampl

 

 

Celé meno tohto francúzskeho spisovateľa a generála znie: Pierre Ambroise François Choderlos de Laclos . Známy je najmä pre svoje dielo Nebezpečné známosti. Okrem toho, že bol spisovateľ a generál, preslávil tiež aké vynálezca.

 

Život

Choderlos de Laclos , ako je dnes spisovateľ dlhého mená známy, sa narodil 18. októbra 1741 vo francúzskom meste Amiens. Zomrel vo veku 61 rokov, konkrétne 5. septembra 1803 pri obliehaní Taranta na úplavicu a malárii. Po svoj život sa ako vojenský dôstojník stretával s najrôznejšími ľuďmi naprieč rôznymi spoločenskými vrstvami. Tohto neskôr čerpal vo svojich dielach vrátane toho najznámejšieho – Nebezpečné známosti.

Na konci svojho života už zaujímal pomerne vysoké vojenské posty, však nebolo tomu tak. Začínal ako nemajetný dôstojník, ktoré sa na post generála musel dostávať krôčik po krôčiku. V roku 1763 vydal v časopise svoju prvú báseň. Ďalšie básne nasledovali v roku 1767, tiež v časopisoch. Svoje najznámejšie dielo Nebezpečné známosti začal spracovávať pravdepodobne v roku 1778. Keďže sa táto novela ukázala byť veľmi úspešnú – vyšla v dvoch nákladoch, pokračoval de Laclos v literárnej činnosti. Jeho druhý román ale už tak úspešný nebol, a ešte navyše si proti sebe popudil ministerstvo vojny, ktoré ho za trest odsunulo na posádku v túlať.

Roku 1782 sa Choderlos de Laclos stretol s ženou, ktorá sa neskôr stala jeho manželkou. Jej meno znie Marie Soulange Duperre . Možno sobáš s touto ženou ho inšpiroval k písanie ďalšieho diela – O ženách a ich výchove. Nebol však publikovaný až do 20. storočia. Manželstvo s Mari Soulange Duperre šťastné nebolo a v roku 1786 skončilo.

Aj keď roku 1791 odišiel z armády, ešte stále sa zapájal do politického života. Počas politických bojov bol zatknutý, ale na jar 1793 znova prepustený. Druhýkrát už mu to tak ľahko neprešlo – mal byť popravený. V decembri roku 1794 ale znovu prišlo omilostenie. Roku 1800 bol menovaný brigádnym generálom delostrelectva a povolaný na juh Talianska k obliehania Taranta . Tam tiež 5. septembra 1803 padol.

 

Dielo – k najvýznamnejším patria:

  • Nebezpečné známosti (1782)
  • Ernestine (1777)
  • Des Femmes et de leur éducation (O ženách a jejich výchově.)
  • Poésies fugitives (1783)
  • Folies philosophiques par un homme retiré du monde (1784)
  • Instructions aux assemblées de bailliage (1789)
  • Galeries des États généraux (1789)
  • De la guerre et de la paix (1795)
  • Continuation des causes secrètes de la révolution du neuf thermidor (1795)


—————————————————————————

 Stiahnuť prácu v PDF  Upozorniť na chybu

—————————————————————————

Ďalšie podobné materiály na webe:

Vložiť komentár