Eduard Petiška – životopis

 

 Téma: Eduard Petiška

 Zaslal(a): Caterine

 

 

Eduard Petiška ( 1924 – 1987 )

  • Eduard Petiška bol rodák z Prahy, český básnik, prozaik, prekladateľ, a tiež autor literárnych adaptáciou a rozprávok pre deti.

 

ŽIVOT

Petiška sa narodil v Prahe do rodiny s bohatou kultúrnou tradíciou. Už od detstva bral za materinský jazyk slovenčinu aj nemčinu, a vďaka tomu mohol neskôr, keď bolo zakázané publikovanie, vytvoriť obsiahle prekladateľské dielo.

Jeho otec bol, rovnako ako dedko, poštový úradník v Prahe a stretával sa s mnohými významnými osobnosťami. Matka prevádzkovala obchod s konfekciou, najprv ale zamýšľala dráhu operná speváčka. Písala verše aj prózu, z jej strany boli zrejme prenesené umelecké sklony na syna. Petiška zložil prijímacie skúšky na konzervatórium, na ktorú nenastúpil kvôli nacistickej okupácii, kedy bol pracovne nasadený ako sústružník v továrni.

Od mala ho zaujímali príbehy a osudy, rád počúval rozprávanie jeho babičky, bol tiež nadšený čitateľ a už vo svojom detstve začal s prvými literárnymi pokusmi. Nastúpil na Filozofickú fakultu Univerzity Karlovým vyštudoval tam porovnávacie literatúru a germanistiku, zaujímal sa ale aj o prednášky estetiky, medicíny a ďalších odborov.

Začal publikovať v oblasti prózy a poézie, písal do novín a bol aktívny v Umelecké besede. Priatelil sa s ďalšími umelcami, spolupracoval s filmom a rozhlasom. Oženil sa v dvadsiatich štyroch rokoch a jeho manželka pre neho bola oporou a symbolom harmonického vzťahu a života. Narodil sa im syn Martin, ktorý sa stal aj spisovateľom a bol pre svojho otca častú inšpiráciou v jeho tvorbe.
V päťdesiatych rokoch vznikol v jeho byte v Brandýse nad Labem klub, kde sa stýkal so svojimi priateľmi, spoločne čítali svoje práce a zoznamovali sa s moderným umením. Po smrti bol pochovaný na cintoríne v rovnakom meste.

 

DIELO

Začal tvoriť ako lyrický básnik a k básňam sa vracal po celý svoj život. V období päťdesiatych rokov, kedy nebolo možné tvoriť pre dospelých, prešiel na tvorbu pre deti, a v tej pokračoval až do konca svojho života. Veľmi známa je jeho rozprávkový Krtko. Písal tiež pre mládež. Diela bola obľúbená a nadčasová, bola hojne prekladaná do svetových jazykov.

STARÉ HELÉNSKEJ báje a povesti – jeho najznámejšie kniha, poňal ju ako román o živote v Čechách, písal o českých zúfalstva a nádejach, neveril totiž, že sa mu ešte niekedy podarí knihu pre dospelých vydať, figurujú tu bohovia, ktorí predstavovali jednotlivé politiky a postoje

PRÍBEH STARÉHO IZRAELA – štrnásť kapitol a príbehov, ukazuje starozákonné židovský výklad dejín izraelského národa

AKO umierame MUŽI – generačná román, autobiografické črty, odohráva sa v dobe prvej republiky a protektorátu

HOTEL PRE CUDZINCOV – poviedkový súbor, opisuje príbehy obyčajných ľudí

SVADOBNÉ NOCI – poviedkový súbor, o láske, milostnom vzťahu i konfliktoch

PRÍBEHY Tisíc a jednej noci – poviedky pre mládež

 

POÉZIA

Okamžik – pätnásť básnických príbehov, odohrávajú sa v nemocničnom prostredí, autor tu uvažuje nad tragikou ľudských osudov

ďalšie zbierky:

OČI vzlietajúce ČASU, PRAŽSKÉ orchestrom, SLNKO

 

TVORBA PRE DETI

O Jablonca, O DEŤOCH A zvieratkách, ROZPRÁVKOVÝ dedko, AKO KRTKO k nohavičkám PRIŠIEL, KRTKO A AUTÍČKO, BIRLIBÁN, Martínková čítanka

 

ZAUJÍMAVOSTI

  • Bol členom Syndikátu slovenských spisovateľov


—————————————————————————

 Stiahnuť prácu v PDF  Upozorniť na chybu

—————————————————————————

Ďalšie podobné materiály na webe:

Vložiť komentár