Douglas Noel Adams – životopis

 

 Téma: Douglas Noel Adams

 Zaslal(a): David Hampl

 

 

Douglas Noel Adams bol anglický spisovateľ, ktorý je známy najmä pre svoju sci-fi sériu „Stopárov sprievodca galaxiou“. Tento autor bol inteligentný a kreatívny už od raného veku, začal písať ešte, keď bol v škole. Veľkého povzbudenie sa mu dostalo od jeho učiteľa Franka Halforda , ktorý veľmi ocenil jeho schopnosti písať.

 

Život

Douglas Adam sa narodil 11. marca 1952 v Cambridgi. Zomrel vo veku 49 rokov, 11. mája 2001 v Santa Barbare. Jeho rodičia sa volal Janet a Christopher. Okrem Dougles mali ešte dievčatko, Susan. Jeho rodičia sa ale rozviedli, a Douglas začal bývať so svojou matkou. Základné vzdelanie absolvoval na základnej škole Primrose Hill a potom na škole Brentwood . Tam absolvoval prípravnú školu od roku 1959 do roku 1964. Počas svojich školských dní už začal písať. Písal správy a články pre svoj školský časopis Broadsheet a tiež vytvoril obrázka jedného z časopisov. V roku 1965, keď mal 12 rokov, mu vyšiel krátky príbeh v štátnom časopisu The Eagel .

Ako dobrý študent získal štipendium na univerzite v Cambridge. Miloval tiež hranie, ale na javisku nemohol vystupovať kvôli svojej neohrabanosti. Takže sa venuje písaniu komediálnych skíc pre spoločnosť umeleckých diel. Po ukončení štúdia začal písať pre rozhlas a prišiel s konceptom Stopárovho sprievodcu galaxiou.

Na začiatku 80. rokov Douglas Adams mal vzťah s vydatou spisovateľkou Sally Emersonovou , ktorý skončil, keď sa Sally vrátila k svojmu manželovi. Potom začal chodiť s Jane Belsonovou , s ktorou sa v roku 1991 tiež oženil. Pár spolu mal jednu dcéru.

Douglas Adams zomrel v roku 2001 na infarkt vo veku nedožitých päťdesiat rokov. Na jeho pamiatku je každoročne 25. mája poriadaný Utierkový deň. Priaznivci Adamsa v tento deň otvorene nosia uterák tak, ako je to popísané vo Stopárovho sprievodcovi Galaxiou.

 

Dielo

Romány

  • Stopárov sprievodca po galaxii:
  • Dirk Gently

Ostatné knihy

  • Zmysl Životic
  • Ještě je můžeme vidět


—————————————————————————

 Stiahnuť prácu v PDF  Upozorniť na chybu

—————————————————————————

Ďalšie podobné materiály na webe:

Vložiť komentár