Denis Diderot – životopis

 

 Téma: Denis Diderot

 Zaslal(a): Caterine

 

 

DENIS DIDEROT (1713-1784)

Denis Diderot bol francúzsky osvietenstva spisovateľ a filozof. Zaoberal sa viac odbory, od filozofie po fyziku. Poznám je tiež ako popredný francúzsky encyklopedista.

 

ŽIVOT

Denis Diderot sa narodil vo francúzskom m Estée Langres . Štúdium začal na jezuitskej základnej škole v jeho rodnom meste, magisterský titul získal v Paríži. Pôvodne sa chcel stať kňazom, nakoniec zvolil štúdium práv. To ho ale čoskoro prešlo, a tak sa rozhodol stať spisovateľom. Kvôli tomu, že odmietol vykonávať príučku profesii, sa ho jeho otec zriekol, a tak nasledovalo desať rokov bohémskeho života.

Spriatelil sa s Jeanom Jacquesom Rousseaunem a oženil sa s rímskou katolíčkou Antoinettou Champion , tým sa ešte viac odcudzil so svojím otcom. Jeho sestra bola mníška, zomrela v kláštore na prepracovanie. To zrejme podstatne ovplyvnilo jeho názor na náboženstvo.

Pracoval poctivo a veľa, cez to všetko bol veľmi chudobný. Keď mal dať svojej dcére veno, musel predať zbierku kníh, ruská cárovná Katarína II. však jeho zbierku odkúpila
a požiadala ho, aby jej robil knihovníka s ročným platom, tým si mohol knihy ponechať. Pôsobil tak v Petrohrade. Kateřina ho vymenovala jej doživotným strážcom.

Bol verejne uznávaný a oslavovaný, ale aj odsudzovaný. Odsudzoval ho parlament
a Sorbonna. Jeho Encyklopédii považovali za kacírsku a diabolskú prácu. Odmietal despotizmus a vyznával konštitučnú monarchiu. Jeho práce z oblasti umenia prispeli k uznaniu estetiky ako vedecké disciplíny. Ako filozof dospel k materialistickému poňatie. Jeho myslenie malo vývoj, ktorý viedol k radikálnym predelom. Začal ako Teista, pokračoval cez deistickou pozíciu, záverom dospel k ateizmu.

Bol vedúcim skupiny francúzskych pokrokových vedcov a filozofov, tí spolupracovali
na spísanie Encyklopédie (slovníka vied, umení a remesiel). Jej poslaním bolo zhrnúť všetky doterajšie ľudské poznanie. Vyšla v 28 zväzkoch.

V Paríži zomrel na črevné ťažkosti. Potomkovia poslali jeho knižnicu Kataríne, tá ju venovala Ruskej národnej knižnici.

 

ZAUJÍMAVOSTI

  • manželstvo s Antoinettou bolo považované za nevhodné, napriek tomu sa im narodila dcéra Angélique
  • mal aféry sa spisovateľkami Madeleine de Puisieux a so Sophiou Volland
  • listy pre Sophiu sa stali zdrojom informácií o živote a myslení Parížanov v tej dobe


—————————————————————————

 Stiahnuť prácu v PDF  Upozorniť na chybu

—————————————————————————

Ďalšie podobné materiály na webe:

Vložiť komentár