Daňa Horáková – životopis

 

 Téma: Daňa Horáková

 Zaslal(a): David Hampl

 

 

Daňa Horáková nebola len spisovateľkou. Spoločne s Václavom Havlom riadila Edíciu Expedícia, ktorá bola určená pre knihy, ktoré vychádzali v samizdate. Rovnako ako Václav Havel, aj ona bola signatárky Charty 77.

 

Život

Táto autorka sa narodila ako Dana Horáková 27. marca 1947 v nemeckom mestečku Grünbach . Už o dva roky neskôr sa jej rodičia odsťahovali do mesta Praha-Kunratice. Tu tiež žila a študovala – ukončila tu strednú školu. Na štúdiá potom nadviazala na vysokej škole, zvolila si filozofickú fakultu Univerzity Karlovej. Aj toto štúdium zdarne dokončila (dizertačnú prácu napísala na tému Eckhartova predohra k Heidegger ).

Už počas štúdia sa dostala do blízkosti Milana Machovca. Ten okolo seba sústredil skupiny, ktorá okrem iného vyzývala marxistov k dialógu s kresťanmi. To, že teológia bola tejto spisovateľke blízka, dokazuje aj jej štúdium v rokoch 1968 až 1969, kedy odišla do New Yorku, aby mohla teológiu študovať.

Po ukončení tohto štúdia sa rozhodla vrátiť do Československa. Cez deň vykonávala turistov po Bratislave a vo svojom voľnom čase prepožičala svoj byt v Parížskej ulici č. 7 disidentom, ktorí tu mohli organizovať svoje salóny. Títo disidenti mali spoločné jedno – vzhľadom k normalizácii boli nezamestnaní a nemali povolené zverejňovať svoje diela.

Činnosť s disidentmi sa rozrástla natoľko, že v roku 1975 riadila spoločne s Václavom Havlom Edíciu Expedícia – tá šírila samizdate zakázané autormi. V roku 1977 podpísala Chartu 77.

Od roku 1979 sa presťahovala spoločne so svojím manželom Pavlom Juračka do Nemeckej spolkovej republiky. Jej manžel bol filmovým režisérom, sama autorka sa prvé tri roky v Nemecku musela živiť ako upratovačka. Potom sa stala novinárkou – dotiahla to až na pozíciu vedúcej kultúrneho oddelenia v časopise Bunte . Publikovala tiež v berlínskych novinách BZ a v časopise Bild .

V rokoch 2002-2004 bola hamburskú ministerkou kultúry.

 

Dielo

Daňa Horáková písala v nemčine aj v češtine. Jej novinárska činnosť je výhradne v nemčine.

Deň plný hlupákov

Jedná sa o najvýznamnejšie dielo tejto autorky. Prvýkrát bolo vydané v roku 1978 (ako inak než v samizdate – v edícii Expedícia a Petlice). Podľa knihy bol natočený nemecký filmy, ktorý si vyslúžil ocenenie Deutschen Fimlpreis in Gold. Jedná sa o spoveď mladej ženy, ktorá je uzavretá v psychiatrickom ústave, kde čaká na svoj rozsudok. Než príde vyjadrenie súdu, zoznámime sa s vnútorným svetom hlavnej postavy, ktorá premýšľa o úlohe ženy v spoločnosti, osamelosti aj nenaplnenia ľudského života.

Wenn Frauen Junger Männer lieben : Und warum diese Beziehungen so erfüllend sind

Kniha, ktorá by sa v preklade mohla volať Keď ženy milujú mladších mužov: A prečo sú tieto vzťahy tak naplňujúce, zatiaľ ešte do češtiny preložená nebola. Autorka sa tu zaoberá tým, prečo je celé stáročia považované za trestuhodné, keď sa žena zamiluje do mladšieho muža. Mladších mužov vraj môže milovať len bohatá dáma, ktorá svojmu oveľa mladšiemu milencovi môže ponúknu imanie ako náhradu za svoje už chybné telo. Dnes však už vládne väčšia tolerancia a menej prísny životný štýl, a tak môžu mať mladí muži a staršie ženy teraz vzťah bez podozrenia. Čo sa však mladším mužom páči u starších žien, a prečo sa žena pustí do takéhoto vzťahu, kedy riskuje, že bude v neustálej súťaži s konkurenciou bez vrások?

Das Christophorus Projekt. Von der Pflicht der Alten unsere Kinder zu retten

Táto kniha opäť nebola vydaná v slovenčine. Názov by sme mohli preložiť ako Projekt Christophorus . Z povinnosti starších zachrániť naše deti. Christophorus je jeden z najpopulárnejších svätcov stredoveku, ktorý sa rozhodol symbolicky nosiť dieťa. A projekt pomenovaný po tomto mužovi má skrývať osobné misiu: starý muž nosí dieťa, dáva mu svoje skúsenosti, odhodlanie a náklonnosť k oživeniu prirodzeného spojenectvo generácií. Preberá osobitnú zodpovednosť za rast najmladšej generácie. Táto kniha ukazuje pôsobivým spôsobom, ako rozhodnutie sprevádzať dieťa životom môže vytvoriť sebavedomie, odvahu a radosť zo života. A ako možno sociálnu krízu prekonať záväzkom každého jednotlivca.


—————————————————————————

 Stiahnuť prácu v PDF  Upozorniť na chybu

—————————————————————————

Ďalšie podobné materiály na webe:

Vložiť komentár