Cormac McCarthy – životopis

 

 Téma: Cormac McCarthy

 Zaslal(a): Caterine

 

 

Život

Spisovateľ, rovnako ako čiastočne tiež scenárista Cormac McCarthy sa narodil 20. júla 1933. A to pod menom Charles McCarthy . Prvé 4 roky svojho života býval v Providence v štáte Rhode Island. Potom sa s rodinou presťahoval do Knoxville v Tennessee. A to so svojimi rodičmi, dvoma bratmi a troma sestrami.

Na rovnakom mieste začal študovať katolícku strednú školu, konkrétne Knoxville Catholic High School . Po doštudovaní nastúpil v roku 1951 na University of Tennessee, kde si ako odbor zvolil slobodné umenia. O dva roky neskôr nastal v jeho živote pomerne výrazný zlom, keďže ho zlákalo United States Air Force.

Dva roky pôsobil na Aljaške, kde mal aj svoj vlastný rozhlasový program. V roku 1957 sa vrátil späť na nedoštudovaný univerzitu. Tu sa nielen vzdelával, ale aj v rámci školských novín publikoval 2 poviedky. To ho začalo smerovať do literárnej oblasti.

Tento vývoj bol potvrdený roky 1959 a 1960, kedy vyhral cenu Nadácie Igrama Meriilla . O rok neskôr nastal zlom aj v jeho osobnom živote. Na štúdiách sa zoznámil s Lee Hollemanovou , s ktorou sa v roku 1961 oženil. Po narodení syna Cullena opustil štúdia. Univerzitu nedoštudoval.

Po presťahovaní do Chicaga napísal svoj prvý román s názvom Strážca sadu, ktorý bol vydaný v roku 1965. Kým literárna kariéra s vyvíjala celkom sľubným smerom, osobný život krachovali. To viedlo až k rozpadu jeho manželstva.

Potom sa presťahoval späť do Tennessee. Bolo to v čase okolo roku 1969, kedy zároveň získal ocenenie Guggenheim Fellowship čiže Guddenheumův grant. V tejto dobe bol už ženatý s Anne DeLisleovou , ktorá bola speváčkou na ľudí. Ani toto manželstvo mu nevydržalo a v roku 1976 došlo k jeho rozpadu.

V súčasnej dobe žije Cormac McCarthy v Novom Mexiku, so svojou už v poradí tretí ženou Jennifer Winkleyovou , s ktorou vychováva syna Johna. Aj napriek svoj úspech sa snaží o maximálne súkromie ako svoje, tak i svojej rodiny.

 

Dielo

Diela, za ktorými stojí Cormac McCarthy , by sa dala rozdeliť do dvoch segmentov. A to na prózu a ďalej dráma. Toto je výpočet najvýznamnejších z oboch kategórií:

  • Strážca hradu – 1965
  • Vonkajšie temnota – 1968
  • Dieťa Boží – 1973
  • Hraničný trilógie – 1992, 1994 a ďalej 1998
  • Táto krajina nie je pre starých – 2005 (2007 natočený film)
  • Cesta – Novšie dielo z 2006 – Pulitzerova cena +  Cena Akadémie SFFH
  • Sunset Limited: Román v dráme
  • Konzultant – 2013


—————————————————————————

 Stiahnuť prácu v PDF  Upozorniť na chybu

—————————————————————————

Ďalšie podobné materiály na webe:

Vložiť komentár