Christopher Marlowe – životopis

 

 Téma: Christopher Marlowe

 Zaslal(a): David Hampl

 

 

Anglický dramatik a básnik, ktorý tvoril v období takzvaného alžbetínskeho divadla čiže v poslednej tretine 16. storočia za vlády kráľovnej Alžbety I. Je pokladám za jedného z najvýznamnejších predchodcov Williama Shakespeara. Jeho divadelné hry vynikajú skvelými zápletkami, dialógy i psychológiou postáv a dodnes sú v repertoári divadiel nielen vo Veľkej Británii, ale po celom svete.

 

Život

Christopher Marlowe sa narodil 6. februára 1564 v anglickom meste Canterbury v rodine obuvníka. Aj napriek tomu, že pochádzal z chudobnejších pomerov, sa mu ale vďaka jeho vysokému intelektu a snahe dostalo veľmi kvalitného vzdelania, pretože od roku 1581 do roku 1587 študoval na univerzite v Cambridgi, kde nakoniec získal titul magister umenia.

Po ukončení štúdia odišiel do Londýna, kde sa začal venovať literatúre, predovšetkým drámy. Okrem toho sa predpokladá, že s veľkou pravdepodobnosťou čas od času vykonával aj najrôznejšie občianske služby pre vládu, napríklad že určitú dobu pôsobil ako špión v tajných službách Jej Veličenstva kráľovnej Alžbety I., kedy ako tajný agent sledoval činnosť emigrantskej katolíckej opozície.

Christopher Marlowe bol známy svojou búrlivou povahou, neviazaným spôsobom života, kedy sa nevyhýbal alkoholu ani potýčkam, zároveň mal problémy s úradmi aj cirkvou, lebo bol ateista. Taktiež bol členom tajného spolku sústredeného okolo sira Waltera Raleigha , o ktorom sa hovorilo, že nemá ďaleko k černokňažníctvu a satanistickým praktikám. Celá životné situácie Christophera Marlowa sa vyhrotila v máji 1593, kedy bol vyšetrovaný Štátnou radou kvôli údajnému autorstvo „buričských a ateistických spisov“. Skôr než však bolo toto vyšetrovanie uzavreté, bol zabitý pri jednej krčmové potýčke, ktorá bola údajne vyprovokovaná tajnou službou. Christopher Marlowe zomrel 30. mája 1593 v Deptford v juhovýchodnej časti Londýna.

 

Dielo

Dráma

  • The Tragedy of Dido, Queen of Carthage (1592)
  • Tamburlaine the Great (1587)
  • The Jew of Malta (1592)
  • The Massacre at Paris (1593)
  • Eduard II. (1593/1962)
  • Doktor Faustus (1601/1984)

Lyrika

  • Hero and Leander (1598)
  • Vášnivý pastier svojej milej (1588/1956)


—————————————————————————

 Stiahnuť prácu v PDF  Upozorniť na chybu

—————————————————————————

Ďalšie podobné materiály na webe:

Vložiť komentár