Christian Morgenstern – životopis

 

 Téma: Christian Morgenstern

 Zaslal(a): David Hampl

 

 

Christian Morgenstern (1871 – 1914)

Život

Christian Morgenstern bol nemeckým novinárom, prekladateľom, ale hlavne básnikom. Zakladateľ nonsensového básnictva v nemeckej literatúre.

Narodil sa dňa 6.5.1871 v Mníchove. Bol jediné dieťa rodičov Carla Ernsta Morgensterna a Charlotty Morgenstern . Obaja rodičia boli známi maliari, čo určitým spôsobom predurčovalo jeho budúce umelecký životný smer.

V jeho 10 rokoch mu matka zomrela na zápal pľúc. Z toho dôvodu bol poslaný do Hamburgu ku krstnému otcovi. Tu tiež nastúpil do internátnej školy. Doba tohto štúdia pre neho nebola nijako príjemná, pretože musel znášať každodenné šikanu svojich spolužiakov.

V roku 1884 sa Charlotty Morgenstern odsťahoval späť za otcom, ktorý bol v tom čase už druhýkrát ženatý. Spolu so svojou novou ženou býval vo sliezskej Vroclavi, kde bol riaditeľom Kráľovskej umeleckej školy. V tomto meste preto začal malý Morgenstern nastúpil na gymnázium, ktoré študoval v rokoch 1885-1889 . Počas štúdia sa už objavovali jeho prvé pokusy sa písaním.

V roku 1892 nastúpil na štúdium na Vroclavskej univerzite. Ako odbor si zvolil národohospodárstva. Zo zdravotných dôvodov štúdium po krátkej dobe prerušil. Po uzdravení sa na školu už nevracal, ale našiel s aj miesto v Národnej galérii v Berlíne. Z tohto miesta tiež začal prispievať do niekoľkých časopisov.

Vzhľadom na stále nedoliečené choroby putoval po viacerých európskych sanatórií. To malo pozitívny vplyv na štúdium jazykov a následne aj na jeho kariéru prekladateľa z francúzštiny, alebo tiež z nórčiny, v ktorom sa nachádzal v roku 1898 a stretol sa s Henrik Ibsen.

V osobnom živote zaznamenal veľký zlom v roku 1910, kedy sa oženil s priateľkou Margaret. V rovnakom roku sa však naplno prejavilo jeho ochorenia tuberkulózou. S tou bojoval po celej 4 roky. Nakoniec tejto zákernej chorobe 31. marca 1914. Na svoju vlastnú žiadosť bol spopolnený a jeho popol bol uložený na záhrade vily Rudolfa Steinera.

 

Dielo

  • Ja a svet (1898)
  • Šibeniční piesne (1905)
  • Palmström (1910)
  • Palma Kužeľ (1916)
  • Šľache (1918)
  • Ferdo Páv a všelijaká zvieratá


—————————————————————————

 Stiahnuť prácu v PDF  Upozorniť na chybu

—————————————————————————

Ďalšie podobné materiály na webe:

Vložiť komentár