Audience – čitateľský denník (rozbor) (6)

 

 Kniha: Audience

 Autor: Václav Havel

 Zaslal(a): TOPstudent

 

Absurdná dráma = lit. smer, vznik v 50. Rokoch vo Fr., súvisí s existencializmom. Pocity úzkosti, absurdita ľudskej existencie, porušenie základných princípov dráma – často nemá dej, alebo sa točí v uzavretých kruhoch. Zakladateľ Ir Samuel Backett (Čakanie na Godota) + Francúz Eugen Ionesco (Plešatá speváčka), v ČSR Josef Kainar (Ubu sa vracia aneb držky nebudú). Po odmlke napr. Havel.

Havla radíme medzi domáci autormi obdobie 1958-1968 aj obdobie normalizácie 1968-1989.

1958-1968: Politické uvoľnenie, vplyv západnej kultúry-jazz, The Beatles, hnutie hippies, celosvetový mier, literárne časopisy. Uvoľnenie umožnilo návrat k skôr zakázaným žánrom, ako bolo Absurdné dráma. Tvorba zapadá do obdobia od 60. rokov, kedy bola literatúra rozdelená na tri vetvy: oficiálne publikovanú, samizdatovej a exilovú.

 

NOVÉ SMERY:

Absurdná dráma – Josef Kainar: Ubu sa vracia aneb držky nebudú, po odmlke Havel, M. Uhde, I. Klíma

Experimentálne poézie – (poznatky z vedy, znaky)

Druhá vlna vojnové poézie – Arnošt Lustig: Modlitba pre KH (novela); Ladislav Fuks, Josef Škvorecký – Tankový prápor

 

Prozaici 1968-1989: Bohumil Hrabal – Obsluhoval som anglického kráľa; Ota Pavel – Smrť krásnych srncov;

Básnik Jaroslav Seifert – (zbierka) Mamička

 

VÁCLAV HAVEL

(1936-2011) Václav Havel bol svetovo uznávaný autor absurdne-dramatickej tvorby, spoluzakladateľ a hovorca iniciatívy občanov Charta 77. Stal sa jednou z ústredných postáv Občianskeho fóra v čase nežnej revolúcie, následne prezidentom ČSFR a 1993-2003 SR. Za zásluhy o rozvoj demokracie bol mnohokrát ocenený.

Narodil sa v známej pražskej podnikateľskej rodine, kvôli svojmu pôvodu ťažko vyštudoval strednú školu a VŠ nedokončil. Živil sa ako javiskový technik a asistent réžie v Divadle Na Zábradlie. Od roku 1970 dostal zákaz publikovať. Za politickú činnosť proti režimu bol mnohokrát súdený a väznený.

Jeho prvým významným drámou je Záhradná slávnosť (1963), po odmlke vydal Audience (1975), od roku 1988 začal písať Odcházení, dokončenou ku koncu života a ním zrežírované (rozporuplné reakcie na dielo).

Jednoaktová hra = jedna scéna; autobiografické prvky práce v trutnovskom pivovare. Už názov má absurdné motív AUDIENCE = prijatie významné návštevy-tu sládek si pozve zamestnanca Vaňka do kancelárie. Hra sa odvíja od dialógu sládka- (bodrý človek, pijan, nízky intelekt) a Ferdinanda Vaňka- spisovateľa a disidenta-Vaněk je tichý, málovravný až odmeraný intelektuál pevných mravných zásad, zdvorilý.

 

Disident = človek odmietajúci zažité väčšinové názory a pomery v spol., Ide proti prúdu, často na okraji spol. býva perzekvovaný. (často proti totalitou. zriadení)

Disent = komunita disidentov

 

Kontrast dvoch odlišných ľudí-Vaněk odporcov režimu, sládek sa mu podriadil a snaží sa z neho profitovať. Sládek sa postupne opíja a nakoniec vyjde najavo, že ponúka Vaňkovi lepšiu pracovnú pozíciu (učtáreň) výmenou za písanie hlásení o sebe pre ŠtB, ktorá sa na neho chodia sládka pýtať. Sládek nevie sám, čo napísať, a preto o to Vaňka poprosí. Ten ale odmieta, pretože je to proti jeho zásadám a presvedčenia. Sládek pod vplyvom alkoholu stráca schopnosť zmysluplné komunikácie a Vaňkovi tyká. Zveruje sa mu že tiež nie je spokojný so svojím životom a sústredí sa hlavne na možné stretnutie s Bohdalku: D … Koniec deje sa vracia na začiatok, ale postavy si vymenia repliky. = Bezvýchodnosti SITUÁCIA. = Cyklická kompozície

Havel chce Audience poukázať na absurditu normalizačné spoločnosti, ktorá je, po upokojení situácie po augustovej okupácii, režimom spracovávaná a pretváraná do stáda, ktoré poslušne pracuje a nikto z nej nevyčahuje.

 

Kompozícia – jednoduchý dej, skoky v dialógoch a témach, jazykové prostriedky – všeobecná Čeština,

 

Jazyk – Vaněk vybraný jazyk, sládek – všeobecná Čeština s vulgarizmy. Opakujúce sa táraniu prakticky o ničom (znak Havlových hier)

 

Divadelná hra (1990) krátko po nežnej revolúcii v hlavných úlohách s Pavlom Landovským a Josefom Abrhámem.- (Havel na premiére nebol príliš spokojný, tvrdil, že herci zo svojich dialógov vychádzali inam)


—————————————————————————

 Stiahnuť prácu v PDF  Upozorniť na chybu

—————————————————————————

Ďalšie podobné materiály na webe:

Vložiť komentár