Anna Kareninová – čitateľský denník (rozbor) (4)

 

 Kniha: Anna Kareninová

 Autor: Lev Nikolajevič Tolstoj

 Zaslal(a): Katerina Novotna

 

Anna Kareninová je spoločenský realistický román z 19. storočia. Patrí do epiky veľkej. Sú tu zastúpené obe zložky, ako reč autorskú, tak príhovory jednotlivých postáv. Dej je doplnený aj o časté popisy prostredia a tiež o filozofické úvahy o živote.

Lev Nikolajevič Tolstoj je vrcholným predstaviteľom ruského realizmu. Zobrazuje skutočnosť bez ilúzií a úplne presne. Namiesto individuálnych odlišností si všíma typickými vlastnosti spoločnosti. Autori v Rusku poukazujú na biedu a zaostalosť vtedajšieho vidieka. Ruský kritický realizmu je predznamenám dielom AS Puškyna a NV Gogoľa. Po svojom návrate z krymskej vojny založil Tolstoj školu pre roľníckej deti. Viedol tiež rozsiahlu osvetovú a vzdelávaciu činnosť. Zastával názor, že zlo v spoločnosti môže byť odstránené iba morálnym prerodom človeka. Jeho učenie a myšlienky nazývame tolstovstvo.

Jeho súčasníci sú Fjodor Michajlovič Dostojevskij alebo Émile Zola a Honoré de Balzac.

V druhej polovici devätnásteho storočia dochádzalo k zjednocovaniu Talianska a Nemecka au radu národov vzrastalo národné uvedomenie. Dochádzalo tiež k rozmachu prírodných a technických vied. Ľudia dôverujú rozumu a zmyslovému poznania. Vyvíja sa pozitivizmus a sociológie.

Prudký rozvoja techniky sa tiež prejavil v architektúre. Na konci 19. Storočia v Paríži postavená Eiffelova veža, ktorá sa stala symbolom technického pokroku. Naturalizmus sa objavil aj v maliarstve. Umelci na plátnach zbierali veľkomesto a interiéry priemyselných stavieb s cieľom zachytiť čo najpresnejší skutočnosť. K najvýznamnejším maliarom patril Gustav Courbet, ktorý ovplyvnil neskoršie impresionizmus alebo ruský Ivan Ivanovič Siskin a jeho psychologicky prepracované portréty.

Hlavnou myšlienkou diela je neustáli boj ženy proti spoločnosti. Tolstoj zachytil psychický rozklad človeka, ktorý spôsobil tlak spoločnosti.

Tostoj používa kvetnatý spisovný jazyk. Často príhovory postáv dopĺňa o francúzske, anglické alebo nemecké výrazy. Časté sú prirovnanie, katechéza, eufemizmus a irónie. Celé dielo má jemný humor. Kapitoly sú voči sebe v kontraste. Užíva er formu a dej je radený chronologicky.

 

Postavy:

Anna Arkadějevna Kareninová je v spoločnosti uznávaná manželka Karenina. K svojmu osemročnému synovi má silnú citovú väzbu.

, Anna nevyzerala ako dáma veľkého sveta ani ako matka osemročného syna, ale pri svojich pružných pohyboch, sviežosti a stálej živosti v tvári, živosti, ktorá vybíjal v úsmeve alebo v pohľade, bola skôr ako dvadsaťročná dievčina, nevyť vážneho, niekedy smutný výraz očí. ‚

Žije zdanlivo spokojne, kým sa nestretáva s Vronským.

Anna patrí k bovarizmu. Uteká od spoločnosti k ilúziám, ale na rozdiel od Emy Bovaryová, je jej útek je cnostnejší ktoré Emin.

Alexej Alexadrovič Karenin pracuje na vysokom poste na ministerstve. ,, Neponáhľať a neleňošiť “ je jeho heslom. Citovo je skôr chladný, ale doháňa to snahou o morálne postoje a svoju pracovitosťou. Riešenie jeho problému hľadá v náboženských víziách.

Alexej Kirillovič Vronský je synom zámožnej grófky a dôstojník v cárskych službách sa sľubnú kariérou. Žije nespútane a ľahkovážne. Anna mu otočí svet naruby. Napriek tomu je, a bol, kruto a sústredené na seba naivné. Svojim nevedomím ostatných ubližuje.

Vronskij bol menší statný brunet pekného, dobromyseľného, nesmierne pokojnej tváre a pevného výrazu. Na jeho tvári aj postave od čiernych, krátko ostrihaných vlasov a čerstvo oholené brady až po voľnú, zbrusu novú uniformu bolo všetko jednoduché a pritom pôvabné. ‚

Darja Alexandrovna Oblonská (Dolly) je manželkou Oblonského, priateľkou Anny a matkou mnohých detí, pre ktoré sa obetovala. So svojím manželstvom nie je spokojná, ale nedovolí si vzburu. Anne dielom závidia, ale vzbúriť ako ona si nedovolí.

Stepan Arkadjič Oblonský (STIV) je Annin brat. Svojej manželke je niekoľkokrát neverný, ale vôbec to neľutuje. Je stále veselý a oplývajúci vtipom. Jeho vzťahy sú plytké a vedené len snahou, mať sa dobre ‚. Ako muž v spoločnosti si môže dovoliť všetko.

Kateřina Alexandrovna Levinová (Kitty) je sestra Dolly. Pôvodne miluje Vronského, ktorý si s ňou len pohráva. Nakoniec si berie Levina, ktorého hlboko miluje. Snažia sa žiť ako Dolly, ale zároveň pravdivo. Je veľmi naivné a stále detská.

Konstantin Dmitrič Levin je vážny, filozofujúci a úprimný. Venuje sa víziám o budúcnosť ruského vidiečana, ktorého má rád a ktorého si váži.

 

Dej:

Román má dve dejové roviny, a to vzťah Anny a grófa Vronského a vznikajúce manželstvo Kitty a Levina. Obe tieto roviny sú proti sebe v kontraste: Annino manželstvo sa premieňa vo vzťah, ktorý ju ničí a Kitty, ktorá dospeje a je s Levinom veľmi šťastná a sama sa v ňom realizuje.

Dej sa odohráva v Moskve, v Petrohrade a na ruskom vidieku, ale aj v cudzine.

Román začína u manželov Oblonských, kedy STIV je odhalený pri nevere. Dolly zúri a cíti sa veľmi zradená a ranená. Otonský si z toho veľa nerobí a stretáva sa s Levinom, ktorého sprevádza k Sčerbaským. Levin sa tu chce požiadať mladú Kitty o ruku. Kitty však miluje grófa Vronskýho, preto Levina odmieta. Vronskij si s ňou však len pohráva, ale nedomýšľa následky, takže akonáhle sa Levin vyslovuje, Kitty ho odmieta.

Medzitým prichádza Anna, aby pomohla bratovi napraviť pochrámanej manželstva. Na stanici, kde ju má STIV čakať, stretáva Vronského, ale žiadna iskra zatiaľ nepreskakuje. Na moskovskom plese sa však opäť stretávajú a tu začína ich platonický vzťah. Onedlho sa Anna vracia späť do Petrohradu a uvedomuje si mdlosť svojej domácnosti. Začína túžiť po niečom inom, hlavne po niekom inom.

Kitty je odmietnutá Vronským a z tohto odmietnutia sa zrúti a ochorie. Odchádza do európskych kúpeľov, kde sa stretáva s Levinovým bratom. Tu si uvedomuje svoju nevyzretosť a detskú naivitu, od ktorej sa snažia odpútať prostredníctvom charitatívnej práce a starostlivosti o pacientov. Stále tiež myslia na Levina.

Anna a Vronský sa zatiaľ stretávajú len v spoločnosti. Prostredníka k stretávanie im poskytuje Betsy, Alexandrova sesternice. Anny však, napriek svojim citom, podnecuje iba priateľstvo. Karenin zo začiatku zaslepený nepostrehne zmeny v cite, ale iba nevhodné správanie manželky a varuje ju. Svojim výstupom však pretrhávať hrádzu potláčaných citov. Od tejto chvíle Anna s Vroským nezažívajú milostné poblúznenie, ale vášnivú príťažlivosť.

Medzitým Levin odchádza domov na vidiek, kde utápa odtrhnutú ranu z odmietnutia. Premýšľa o svojom živote, o práci na poli a sám sa ju oddáva a tým relaxuje. Vidiek poskytuje oddych a útek od spoločnosti jeho bratovi, Oblonskému aj Dolly.

Milostný vzťah v Petrohrade sa vyhrocuje spolu s dostihy. Anna nie je schopná zakryť svoju úzkosť z nebezpečného pádu Alexeja, a tak sa ich pomer stáva verejným tajomstvom. Aj Karenin je znepokojený a opäť svoju manželku varuje, nech sa správa slušne a opäť sa jeho výstup stretáva a pravým opakom.

Anna odchádza na letný byt aj so synom a Karenin sa vracia do Moško. Vojna Kareninových začína. Anna sa stále ľahkovážne schádza s Vronským a Karenin hľadá spôsob žiadosti urobenie a možnosť ako vzťah ukončiť. Chvíľu spolu s manželkou obývajú jednu domácnosť, ale sú si úplne cudzie. Ďalší problém nastáva, keď si Anna uvedomí, že je tehotná. Karenin hrozí rozvodom a odobratím syna. Je pre neho však úplne neprípustné vziať vinu pri rozvode na seba.

V Moskve sa obnovuje vzťah Kitty s Levinom a Levin už na nič nečaká a žiada Kitty po druhej o ruky. Tá ju už prijíma.

Anna po pôrode dcérky vážne ochorie. So svojou možnou smrťou je zmierená a ospravedlňuje sa manželovi za všetko, čo mu spôsobila a kajá sa. Vronského k sebe nepúšťa a ten to veľmi ťažko nesie. Je úplne zúfalí a pokúša sa o samovraždu.

Kitty a Levin chystajú svadbu. Sú šťastní, spokojní a spolu. Po obrade odchádza na vidiek, do Levinová domu.

Po zotavení Anny aj Vroského spoločne odchádza na cesty po Európe. Po dlhej dobe sú obaja tiež šťastní.

Novomanželia Levin trávi prvé chvíle spolu a objavujú, ako veľmi sa k sebe hodia a na koľko sa veľmi milujú. Kitty sa stáva skutočnou pani domu a tiež otehotnie. Spoločne tiež ošetrujú umierajúceho Levinová brata.

Karenin vo svojom skrytom smútku sústredí na prácu a na novo nájdenú vieru. Petrohradská spoločnosť s ním súcití a Annu odsudzuje. Tiež zakazuje Anne akékoľvek stretnutie so synom.

Dolly opäť navštevuje Levina na vidieku a tiež navštevuje Annu s Vroským, ktorí si užívajú jeden druhého mimo mesto. Má po dlhej dobe chvíli sama pre seba, a tak rozmýšľa o svojom živote. Ľahko závidia voľnosť a neviazanosť Anina nového života. Závisť však vyprcháva s ich prvým stretnutím. Anna sa snaží udržať dekórum dokonalého vzťahu, ktorý sa pomaly rúca.

Levin sa na dobu blízku Kittina pôrodu presúvajú do Moskvy, rovnako tak ako Anna a Vronský. V Petrohrade je pripravovaný rozvod.

Anna si uvedomuje ako je Vronský sebecký a naivné. Po stretnutí aj odmietnutie od spoločnosti si tiež uvedomuje neúnosnosti celej situácie a uchyľuje sa k zúfalému kroku, a to samovražde.

Kniha končí pri Levinových, ktorí stále prežívajú nádherné manželstvo plné lásky a teraz plné i malého syna.


—————————————————————————

 Stiahnuť prácu v PDF  Upozorniť na chybu

—————————————————————————

Ďalšie podobné materiály na webe:

Vložiť komentár