451 stupňov Fahrenheita – čitateľský denník (rozbor) (3)

 

 Kniha: 451 stupňov Fahrenheita

 Autor: Ray Bradbury

 Zaslal(a): domiii

 

Charakteristika knihy:

žáner: epika

druh: klasický vedecko-fantastický román

Dej sa odohráva v USA, doba tu nie je priamo definovaná, preto, aby sme si mohli domyslieť prostredie podľa seba, vieme len to, že je to doba pretechnizovanej civilizácie a moderného sveta.

 

Hlavné postavy:

Guy Montag – požiarnik, ktorý je najskôr zaslepený technikou, ale neskôr si dá dole ružové okuliare, spozná hodnotu spoločnosti. Je statočný, netrpezlivý a inteligentný.

Mildred Montagová – žena Guya, ľahko ovládateľná svojimi priateľkami a názory spoločnosti. Zaujatá modernou dobou.

Clarisa McClellanová – mladé dievča, ktorá sa stane priateľkou Montagu, veľmi citlivá a odlišná od spoločnosti.

Veliteľ Beatty- požiarnik, ktorý je oddaný svojmu povolaniu, je proti ľuďom, ktorí čítajú knihy a nesprávajú sa tak, ako je predpísané. Pomätený, fanatistický.

Profesor Faber – starý muž, priateľ Montagu, chce zmeniť spoločnosť, číta knihy, študovaný, inteligentný, statočný.

 

Obsah knihy:

Hlavný hrdina Guy Montag je požiarnik, ktorý páli domy, v ktorých ľudia čítajú knihy, čo je zakázané. Zo začiatku mu to príde správne, než stretne dievča menom Clarissa. Mladé dievča, ktoré stretne cestou domov z práce, myslí si o nej, že je divná, pretože sa prechádza sama po meste, keď nemôže zaspať. Hneď mu dôjde, že to bude jedna z tých, ktorí čítajú knihy. Snílkovia a blázni. Clarissa mu vysvetlí, že skôr požiarnici domy hasili a nie pálili. Tým, sa zamýšľa nad dobou, v ktorej žije, spoločnosťou a atď. Nič mu nedáva zmysel. Po príchode domov objavia svoju ženu Mildred na posteli predávkovanú prášky na spanie. Záchranári jej vypumpujú žalúdok a všetko je ako predtým. Montag je zmätený, pretože Mildred je zamilovaná do zmodernizovanej doby, jeho si nevšíma a on zabudol na pekné chvíle s ňou a no to, kde sa spoznali. Potom čo jedného dňa musia zapáliť jeden dom s knihami, v ktorej nechajú uhorieť aj staršiu ženu, nastane v Montagu zlom. Chce zistiť, prečo sú knihy tak zlé. Poprosí o pomoc svoju ženu Mildred a tiež sa stretáva s postarším profesorom Faber.Čítajú knihy a zároveň je schovávajú. Medzi tým sa Montag dozvie, že je Clarissa mŕtva, prešlo jej auto a jej rodina je preč. Veliteľom Beattymu je divné Montagovo správanie a zháňajú sa potom, čo za tým stojí. Žena Mildred, Montagu udá, keďže vystrašil jej priateľka, keď začal recitovať básne z kníh. Beatty a požiarnici okamžite prídu k domu Montagu, Mildred odíde bez rozlúčky. Beatty núti Guya vypáliť svoj dom. Potom Guy zabije plameňometom aj veliteľa Beattyho a omráči aj dva zvyšné požiarnikov. Cíti sa veľmi previnilo a uteká z mesta, ale ešte sa chce stretnúť so Faber. Začína štvanice a pátranie po Montagu. Sledujú ho helikoptéry, elektronickí stavače a všetko sa premieta naživo v televízii. Uteká zmätený, smädný a vyčerpaný až k Faber. Ten mu dá špinavé oblečenie, aby ho stavače nevystopovali, a dohodnú sa, že sa stretnú v St. Luis. Faber mu poradí, nech utečie na vidiek, kde sa ukrývajú profesori, ktorí sa učia knihy naspamäť. Montage sa to cez všetky nástrahy povedie a stretáva sa vzdelanými profesormi. Príbeh končí tým, ako vypukne vojna, mesto je bombardované. Vzdelanci a Montag sa vydávajú mestu na pomoc, svojimi vedomosťami.

 

Ray Bradbury (22.8. 1920 – 6. 6. 2012)

  • americký spisovateľ, romanista, esejista

                                   

Narodil sa V Illinois v meste Waukegan v rodine anglických osadníkov.

Jeho matka sama bola nadšená filmovým umením a to preniesla aj na svojho syna. Bol nadšeným čitateľom Edgara Allana Poea. V dvadsiatich rokoch sa presťahoval s rodinou do Arizony. Hral a spieval pri ochotníckych predstaveniach. Potom sa presťahovali do Los Angels, kde autor žil do dnes, už viac ako 60 rokov. Po štúdiu sa rozhodol pre spisovateľskú kariéru. Z počiatku jeho tvorba vychádzal v časopisoch. V roku 1947 sa oženil s Marguerite, s ktorou sa zoznámil v kníhkupectve v nakladateľstve. Má fanúšikov aj medzi čitateľmi, ktorí nemajú radi sci-fi vďaka svojmu básnickému jazyku. Svoje poviedky často zhrnul do zbierok. Celkom vydal cez 400 samostatných poviedok.

Bol tiež autorom divadelných hier, scenárov, predslovov, hororov, básní.


—————————————————————————

 Stiahnuť prácu v PDF  Upozorniť na chybu

—————————————————————————

Ďalšie podobné materiály na webe:

Vložiť komentár