451 stupňov Fahrenheita – čitateľský denník (rozbor) (2)

 

 Kniha: 451 stupňov Fahrenheita

 Autor: Ray Bradbury

 Zaslal(a): verdikmrkvicka

 

Prvé vydanie: 1953

 

Ray Bradbury

– 22.08.1920 – 06.06.2012

– americký románopisec, rozprávač

– jeho matka pôvodom Švédka, vzdelávala ho v škandinávskej a gréckej mytológii, európskej kultúre

– obdivoval divadlo, film, kúzla, komiksy, z ktorých získal inšpiráciu

– Science fiction používal hlavne preto, aby skúmal človeka, jeho charakter, morálne úroveň a jeho psychologické medze

– Marťanská kronika – zbierka poviedok o kolonizáciu Marsu

– Ilustrovaná žena, Slnka a Tieň – zbierky poviedok

– Tadiaľ príde niečo zlé

– Cintorín šialencov

 

Obsah diela:

Hlavný hrdina, Guy Montag, žije v ohňovzdornej vile, v civilizácii, kedy autá dosahujú tryskových rýchlosťou, existujú raketová lietadlá, mechanická hudba a špeciálne stavače, ktorí svojím chemickým čuchom spoznajú zločinca na veľké vzdialenosti. A zločincom je v tejto utopistické dobe práve ten, kto vlastní a číta knihy, kto nemyslí tak, ako je mu predpísané, aby myslel.

Práca Montage je jasná – požiarnik. Svoju prácu má rád, miluje taky svoju ženu Mildred, ktorá neustále hovorí so svojou rodinou pomocou telestěn. Vôbec mu nepripadá zvláštne, že namiesto toho, aby požiare hasil, tak je zakladá. Až do doby, keď stretne na ceste z práce sedemnásťročnú dievčinu Clarissu McClellanovou. Veľmi podivná slečna. Zaujíma sa o knihy, jej strýko chodia pešo a jej rodičia sa spolu rozprávajú. Absolútna nepriateľ modernej doby. Clarissa neskôr tiež umiera.

Poslednou kvapkou je pre Montagu prípad, keď spoločne s kolegami pálili knihy v dome, ktorého majiteľka sa v ňom nechala upáliť tiež. Dokonca ho sama zapálila. Táto situácia Montagu presvedčila o tom, že či sú ľudia ochotní pre knihy a s knihami umierať, musí na nich niečo byť. Sám ich má pár uložených a starostlivo schovaných doma, ale nikdy ho nenapadlo, že by nimi listoval alebo dokonca ich čítal. V práci sa ospravedlní pre chorobu, aby mal dostatok času knihy prečítať a rozmyslieť si, čo bude robiť ďalej.

Veliteľ Beatty si všetko domyslí a príde k Montagu domov, kde mu vypovie minulosť hasičov. Tiež Montagu povie, že ak požiarnik ukradne knihu a do jedného dňa ju spáli, nič sa mu nestane. Po odchode Beattyho sa Montag prizná svojej žene, že vo ventilátore schováva ďalšie knižky. Tá začne šalieť, chce ich spáliť, ale Montag ju prehovorí, nech sa na ne aspoň pozrú.

Na radu profesora Fabera, ktorého kedysi stretol v parku a s ktorým neskôr spolupracuje, spáli Montag jednu knihu. Beatty sa to však dozvie, a na ďalšom výjazde hasičov zastaví pred Montagovým domom. Hrdinu udala jeho žena Mildred a jej priateľka, ktorým Guy čítal básničky z ukradnuté knižky. Preto Montag zapaľuje sám svoj dom a všetko v ňom. Beatty zistí, že je Guy spolčený s profesorom Faber a preto je vydám rozkaz Montage nájsť a zabiť. Polícia vysiela do ulíc svojho mechanického stavača, ktorý dokáže cítiť Montage na niekoľko kilometrov. Aby ho Stavač nevystopoval, uteká Montag za profesorom, kde sa prezlieka do jeho šiat a ešte ich polejte alkoholom. Nakoniec sa mu podarí stavačov zmiasť. Keďže si ale polícia nemôže dovoliť neúspech, nechá zabiť nevinného muža, aby oklamali zabávača sa ľudí.

Medzitým sa Guy dostáva do lesa k skupine bývalých vysokoškolských profesorov, ktorí putujú z miesta na miesto a pamätajú si vedomosti z kníh. Montag sa k nim pridá.

Po určitej dobe prepukne vojnový konflikt a mesto je behom niekoľkých minút zničené bombardovaním. Vzdelanci sa vydávajú k mestu na pomoc tým, čo majú – vedomosti z kníh.

 

Žáner:

Sci – fi (čerpá z poznatkov modernej vedy a techniky, opisuje možné dôsledky pre človeka; hlavným prvkom je zmena, ktorá je spôsobená rozvojom vedomostí, vývojom Zeme, vesmíru

 

Lit. Druh: Epik

 

Er – forma, priama reč, dialógy

spisovný jazyk

Chronologický vývoj deja

 

Vývoj hlavnej postavy, kedy sa zo zaslepeného požiarnika stane nepriateľ spoločnosti

Úvahy (v rozhovoroch s CLARIS)


—————————————————————————

 Stiahnuť prácu v PDF  Upozorniť na chybu

—————————————————————————

Ďalšie podobné materiály na webe:

Vložiť komentár