2001: Vesmírna odysea – čitateľský denník (rozbor) (2)

 

 Kniha: 2001: Vesmírna odysea

 Autor: Arthur C. Clarke

 Zaslal(a): werdon

 

Román vznikol podľa filmového scenára, ktorý na motívy Clarkeho staršie poviedky Hliadka napísal Clarke spoločne s režisérom Stanley Kubrickom. Film sa však od knihy v určitých úsekoch líšia.

Kniha popisuje odhodlanie človeka splniť úlohu aj v tých najťažších podmienkach. Upozorňuje na nebezpečenstvo technologického a technického pokroku, vojen. Ako vedľajší témy môžu byť chápané evolúcie či vesmírny prieskum. Napísané er formou. Zjavný vplyv existencionalizmu.

Román je rozdelený na tri časti, v každej z nich je predstavená jedna z troch hlavných postáv románu. Sú to Ten, ktorý hľadí na mesiac, doktor Heywood Floyd a David Bowman. Na román voľne nadväzujú ďalšie Clarkova diela: 2010: Druhá vesmírna odysea, 2061: Tretia vesmírna odysea, 3001: Posledná vesmírna odysea

 

ŽÁNER: science-fiction

FORMA: próza

Slohový útvar:
vypravovania

FUNKČNÉ ŠTÝL: umelecká lit.

 

HLAVNÉ POSTAVY

Ten, ktorý hľadí na Mesiac – vodcu tlupy ľudoopov.

Heywood Floyd – Vedec, ktorý skúma monolit.

David Bowman – Veliteľ výskumnej kozmickej lode.

Frank Pool – Jeho zástupca.

počítač HAL 9000 – Palubný počítač s umelou inteligenciou na raketopláne Discovery.

 

JAZYKOVÉ PROSTRIEDKY

Jazyk je spisovný, občas je preložený slangom a technickými výrazmi.

Autor používa veľké množstvo odborných informácií, v technickom popise zachádza do detailov.

(Zaujímavosť: podľa niektorých víziou autora boli neskôr zostrojené skutočne funkčný prístroje)

Dej je chronologický.

 

NÁČRT DEJE

Kniha začína dobou pred asi piatimi miliónmi rokov, kedy na Zemi žijú ľudoopy. Ten, ktorý hľadí na mesiac narazí cestou z neúspešného lovu na podivný kváder. Kváder rozvíja logické myslenie opíc a posúva je evolučne vpred. Tlupa je úspešnejší v love a rozhodne sa zaútočiť na iný kmeň. Zvíťazí. Kameň potom mizne.

 

Dej sa posúva do r. 1999

Na Mesiaci je nájdený veľký čierny kváder. Je nazvaný MAT-1. Keď je vykopaný, vyšle smerom k Saturnu nejaký lúč. K Saturnu je vyslaný raketoplán Discovery (r. 2001).

Úlohou misie je nájsť domnelú vyspelejší civilizáciu, o ktoré je mienené, že lúč prijíma. Posádku tvorí Frank Poole (zástupca kapitána), Dave Bowman (kapitán), ďalšie tri vedci v hibernáciu a počítač vybavený vlastnou inteligenciou, ktorý riadi všetko, čo sa deje na lodi (HAL 9000). Pri ceste medzi Saturnom a Jupiterom upozorní HAL na poruchu, ktorá sa dá opraviť iba po výstupe do voľného vesmíru. Frank tam teda vylezie a HAL na neho „pošle“ vozítko, ktoré Franka odmrští do vesmíru. Dave, ktorý je svedkom tohto „útoku“ sa pokúsi oživiť zvyšné členmi posádky. Sú však zabití hlavným počítačom a Dave ho teda odpojí. Spojí sa so Zemou a dozvie sa o pravom cieli cesty. Dave sa dostane až k Jupiteru, kde nájde – MAT-2. Vydá sa ho preskúmať. Monolit sa však otvorí a pohltí ho. Dave sa ocitne v inej dimenzii, kde sa stane takmer duchom. Jediné, čo sa dostane k Zemi, je jeho posledná hlásenie pred vstupom do monolitu: „Je to plné hviezd.“

 

AUTOR

Arthur Charles Clarke

Britský autor science fiction a vynálezca, najviac známy svojim románom 2001: Vesmírna odysea. Často považovaný za „otca“ Sci-fi. Spoločne s Robertom Heinlein a Isaac Asimov boli nazývaní „Veľkou trojkou science fiction“. Bol popredným predstaviteľom hard science fiction a technického optimizmu.

Iné knihy: Stretnutie s Ramou (na tú neskôr nadviazala celá séria kníh napísaných v spolupráci s Gentry Leom), troch pokračovanie Vesmírne odyssey, poviedka Hviezda o duchovnom dileme jezuitského kňaza na archeologické expedíciu v ďalekom vesmíre

Jeho menom bola pomenovaná planétka – „4923 Clarke“ a dinosaurus Serendipaceratops arthurcclarkei objavený v austrálskom Inverlochy. Veľkú časť života strávil Nasri Lanke, kde tiež prežil cunami v roku 2004.


—————————————————————————

 Stiahnuť prácu v PDF  Upozorniť na chybu

—————————————————————————

Ďalšie podobné materiály na webe:

Vložiť komentár