1984 – čitateľský denník (rozbor knihy) (6)

 

 Kniha: 1984

 Autor: George Orwell

 Zaslal(a): Ivet

 

George Orwell, vlastným menom Eric Artur Blair, sa narodil v Indii, však vyrastal v Anglicku v meste Oxfordshire, ktorým preteká rieka Orwell. Práve podľa rieky teda zvolil Blair svoje umelecké meno. Orwell najprv pracoval ako príslušník Indickej imperiálnej polície a potom, čo sa znovu vrátil do Anglicka, sa stal novinárom a esejistom. Orwell sa zaujímal o politiku a svetový vývoj, takže postupne sa z neho stal priaznivec rovnosti, oddaný socialista a zarytý odporca fašizmu.

 

Okrem románu 1984 patrí k jeho najznámejším dielam bájka Farma zvierat, symbolizujúce totalitný spoločnosť. V tomto diele vystupujú zvieratá ako ľudia a majú pritom typické ľudské vlastnosti. Nielen v románe 1984, ale aj v diele Farma zvierat ukázal Orwell svoju schopnosť odhadnúť budúcnosť, svetový vývoj a nástup totalitných politických režimov (fašistického i komunistického).

 

Román 1984, ktorý napísal Orwell v skutočnosti v roku 1948, je vynikajúci knihou, ktorá ma veľmi oslovila. Román 1984 vyšiel rok pred Orwellovho smrťou, ale práve toto dielo zabezpečilo Orwell nesmrteľnosť. Hoci sa jedná o román o štandardnej dĺžke, je táto kniha veľmi čitateľná, pútavo a čitateľa rýchlo vtiahne do deja. Pri čítaní tejto knihy som navyše veľmi často s prekvapením zisťoval, že Orwell dokázal až neuveriteľne presne odhadnúť už po skončení druhej svetovej vojny to, v akom stave sa bude nachádzať komunistický Sovietsky zväz a celý východný blok za takmer štyridsať rokov.

 

George Orwell teda vo svojom románe 1984 líči príbeh hlavného hrdinu Wintona Smitha, ktorý je obyvateľom jednej z troch svetových veľmocí – Oceánia. V nej vládne jedna politická strana, ktorá sa chová vo svojom panovania úplne absolutisticky. Na čele strany a štátu stojí Veľký brat (Big Brother – jeho zmysel sa stal inšpiráciou pre názov televíznych súťaží, v ktorých sa účastníci nechajú zavrieť do domu a pri bežných činnostiach a životných situáciách sú permanentne sledovaní televíznymi kamerami).

 

Správanie ústredné politické strany aj Veľkého brata dovádza Orwell v Oceánii až do absurdných situácií, nemožno však vopred vylúčiť, že by sa nemohli v totalitných systémoch skutočne stať, lebo totalita často stoja na hranici absurdnosti a uveriteľnosti, avšak ľudia v nej žijúci si toto neuvedomujú. To je napokon aj prípad mnohých občanov, ktorí žijú v Oceánii.

 

Winton Smith je iný a systému tak, ako ho strana nastavila, neverí. Smith je pre štát i stranu nebezpečný, pretože je schopný kritického myslenia a nemá strach. Čím ďalej častejšie a intenzívnejšie si preto Smith uvedomuje, že žije v policajnom štáte, kedy nie je slobodný a všetka jeho činnosť je pod dohľadom.

 

Aby sa nestal jedným z väčšiny už prispôsobených a so situáciou v Oceánii zmierených občanov, začne si Smith viesť denník a vnútorne bojovať s politickým režimom a usporiadaním. Jeho boj je však márny. Následne sa Smith zamiluje ai láska prispeje k tomu, že sa stáva odborárom proti režimu.

 

Jeho aktivita je však stranou zaznamenaná, pretože aktívna odborárska činnosť nemôže zostať strane ani Veľkému bratovi dlho utajená. Je obvinený z plánovania štátneho prevratu, a preto je zatknutý a následne uväznený. Strane sa však nehodí jeho smrť. Naopak potrebuje, aby sa z neho stal konformný človek, ktorý nebude poburovať a zmieri sa s tým, ako je Oceánie stranou vedená. Z väzenia vychádza úplne nový Winton Smith, ktorý nevydržal dlhé mučenie a útrapy a režimu i strane sa podvolil. Zo Smitha sa stáva pokojný a usporiadaný občan, ktorý je vďačný za bežné materiálne statky. Už netúži po slobode, po zničení cenzúry a po likvidácii strany i Veľkého brata.

 

Orwell si napriek tomu, že bol oddaným priaznivcom socializmu, dokázal jasne a zreteľne uvedomiť, ako môže komunizmus pod vedenom diktátorov nakoniec ubližovať ľuďom. Snaha pomôcť robotníckej triede pred nástrahami kapitalistov bola len zásterou pre potlačenie slobody a ľudských práv. Román 1984 je nadčasový, pretože poučenie z neho plynúce je trvalé. A to v tom zmysle, že ak sa ľudia zmieri s politickým režimom, začnú sa ho postupne báť a nakoniec sa zmieri aj s tým, že jedna politická strana je okráda o slobodu, slobodné médiá i občianske práva.


—————————————————————————

 Stiahnuť prácu v PDF  Upozorniť na chybu

—————————————————————————

Ďalšie podobné materiály na webe:

Vložiť komentár