1984 – čitateľský denník (rozbor knihy) (7)

 

 Kniha: 1984

 Autor: George Orwell

 Zaslal(a): Ellie

 

O autorovi:

George Orwell, vlastným menom Eric Arthur Blair, sa narodil v roku 1903 v Indii a zomrel 1950 v Londýne. Bol slávny novinár, esejista a spisovateľ.
Orwell sa narodil v Indii, ktorá tou dobou spadala pod Britské Impérium, ale už ako jednoročný sa dostal do Anglicka, kde vyrastal s matkou v blízkosti riečky Orwell- odtiaľto jeho pseudonym. Vyštudoval prestížnu strednú školu, ale vysokú mu rodičia nemohli zaplatiť a tak šiel pracovať pre Indickú imperiálnej polícii v vtedajšej Britskej Indii. Tu začala jeho nenávisť k imperializmu (kniha Barmské dni-vydané až 1934).
V roku 1927 sa vrátil do Anglicka a pracoval ako novinár, žil s chudobou na ulici (Kniha Na dne v Paríži a v Londýne) a nakoniec sa stáva socialistom a antifašistov, ktoré otvorene kritizuje vo svojich článkoch. V roku 1936 sa zúčastňuje Španielskej občianskej vojny, avšak druhej svetovej vojny sa už nezúčastnil kvôli tuberkulóze, ktoré nakoniec v roku 1950 podľahol. Tesne pred svojou smrťou však ešte stihol vydať svoje najznámejšie dielo 1984.
Diela: Farma zvierat (1946) a 1984 (1949); ďalej potom Nadýchnuť sa, Farářová dcéra, Barmské dni …

 

O diele:

Napísané v roku   1949. Kniha je antiutopickým dielom, vydaným na konci roka 1949 v Londýne. Dielo opisuje fungovanie v absolútne totalitnom štáte, kde sa slobodné myslenie stáva trestné. V knihe sa premieta autorovo ľavicové zmýšľanie a odpor k totalitným režimom (hlavne potom leninizmu v ZSSR). Čerpá sa svojich skúseností a spomienok a snaží sa do knihy premietnuť, kam až môže situácia zájsť, ak nenastane zmena. Asi najväčšiu slávu zažila kniha v 80. rokoch, keď sa stala jednou z najvydávanejších kníh aj napriek tomu, že bola režimom zakázaná. Ľudia ju tajne šírili cez kopirák a pri troche šťastia cez šablónu. Ani dnes nie je ľahké ju zohnať, pretože každý dotlač je okamžite ľuďmi rozobraný. Kniha bola zaradená medzi najčítanejších a najvplyvnejšie knihy 20. storočia.

 

Obsah:

Hlavným hrdinom románu 1984 je Winston, člen vonkajšej Strany v Oceánii, ktorého prácou je prepisovanie minulosti tak, aby to zodpovedalo súčasnej ideológiu. Jedného dňa začne Winston uvažovať, či je v Oceánii všetko v poriadku a dostane spontánny nápad, že si začne písať denník. To samo o sebe bol Ideozločin, at už by onen denník napísal alebo nie. Najprv tápe a nevie čo písať a komu tento denník píše, ale potom sa rozhodne, že ho venuje O’Brian, o ktorom má pocit, že je tiež proti Strane. Celou knihou sa tiež prepletá príbeh Winstona a Júlia, z ktorých sa stanú milenci, čím si podpísali ortieľ smrti, keby sa na to prišlo. Tajne sa schádzajú a tajne verí v prevrat. Raz je osloví O’Brian a zasvätí ich do odboja proti Strane. Obaja mu sľúbi vernosť, ale neskôr sú chytení a zisťujú, že boli vlastne celý čas sledovaní Ideopolocií a že aj O’Brian je jej súčasťou. Obaja sú poslaní na Ministerstvo lásky, kde sú mučení a najrôznejšími taktikami převychování, kým nestratí sami seba a nezačnú milovať Veľkého brata. To sa Strane nakoniec povedie a Winston umiera s pocitom lásky k Veľkému bratovi.

 

Charakter postáv:

Winston: Je ústrednou postavou knihy. V hlave sa mu zrodí myšlienka písať si denník (ideozločin) a postupne zisťuje, ako to v jeho krajine vlastne chodí. Stáva sa pre stranu nebezpečný, pretože prejavuje známky individuálneho myslenia.
Julie: Členka strany, ktorá sa rovnako ako Winston zapletie do bojkotu proti strane. Na oko jasá s davom, ale vnútri porušuje takmer všetky pravidlá.
O’Brien: Človek, ktorý je ukážkovým príkladom človeka ovládajúceho doublething. Je krutý a neľudský a predsa je samotnou obeťou obdivovaný pre svoj dokonalý charakter a ľudskosť.
Veľký brat: Je absolútna diktátor, ktorého cieľom je držať krajinu v trvalej vojne, aby ľudia mali stále strach a nemysleli na radovánky.
Strana: Strana stráži každý krok a každú myšlienku, k tomu jej dopomáhajú snímača vo všetkých obrazovkách v krajine, vďaka ktorým vás môžu sledovať aj doma, a tiež donášači, ktorých je veľa, hlavne medzi deťmi, ktorí sú už od mala vychovávaní stranou a uviedli svoje by aj vlastní rodičia.

 

Obdobie / smer: Anglická literatúra 20.století

O obdobie: Doba, v ktorej sa svet ešte len spamätáva z vojny, ktorá je ešte veľmi nedávna, čo sa odráža samozrejme aj v literatúre.

Súčasníci autora: Edward Morgan Forster, David Herbert Lawcence, Graham Greene, William Golding

Kto ovplyvnil autora / koho ovplyvnil autor? Autor bol ovplyvnený predovšetkým dobou v ktorej žil a on sám ovplyvnil hŕbu ľudí v čase následnej (okolo 89), keď boli jeho knihy jedny z najčítanejších a nerozšiřovanějších.

 

Jazykové prostriedky:
Vaporizácie: Totálna vymazanie človeka zo sveta. Zničenie všetkých záznamov o tom, že onen človek kedy existoval.

Doublethink: Čiže dvojaký myslenia. Človek verí dvoma pravdám naraz aj napriek tomu, že sa ony dve pravdy vzájomne vylučujú. Doublethink slúži ku kontrole myslenia. Človek, ktorý ovládne doublethink potom veria všetkému, čo u Strana povie aj napriek tomu, že je to v rozpore s jeho rozumom. Strana predsa nikdy neklame.

Newspeak – jazyk, ktorý nahradí bežnú angličtinu. Jediný jazyk, ktorého slovná zásoba sa z roka na rok zmenšuje. Napríklad v Neawspeaku neexistujú protiklady, synonymá atď. Nie je to predsa potrebné. Prečo by malo existovať slovo sloboda, keď jeho podstata neexistuje.

Ideozločin- Zločin možno spáchať nielen činmi, ale aj obyčajnou myšlienkou, ktorá je namierená proti Strane. Ideozločin je trestaný smrťou. V boji proti nemu pomáha aj newspeak, pretože ten už nebude obsahovať žiadne slová, z ktorých by mohol v ľudskej hlave vzniknúť nekalý úmysel proti strane. Ľudia toho skrátka nebudú schopní.

 

Poznámky:

„Kto ovláda prítomnosť, ovláda minulosť, kto ovláda minulosť, ovláda budúcnosť“


—————————————————————————

 Stiahnuť prácu v PDF  Upozorniť na chybu

—————————————————————————

Ďalšie podobné materiály na webe:

Vložiť komentár