Táto krajina nie je pre starých – denník (rozbor)

 

 Kniha: Táto krajina nie je pre starých

 Autor: Cormac McCarthy

 Zaslal(a): Karel Hofmann

 

 

O autorovi:

Cormac McCarthy sa narodil 20. júla 1933. Je to americký spisovateľ a scenárista, ktorého diela sa väčšinou radila k westernu. Jeho prvé dielo bolo vydané v roku 1965 a volalo sa Sadar. McCarthy sa písanie románov úspešne venuje skoro celý život. V roku 2007 dosiahol veľký úspech, keď získal Pulitzerovu cenu za román Cesta.

 

Hlavné postavy:

Ed Tom Bell – Starý šerif Bell je filozoficky založený muž s dosť zmyslom pre suchý humor a pevným zmyslom pre morálku. Vzostup zločinnosti, ktorý zavliekol do jeho okolia množstva nebezpečných zločincov a násilia, ho mučí. Tento šerif je symbolom túžby po starých dobrých časoch, kedy platila morálka.

Llewelyn Moss – Dobrosrdečný veterán z Vietnamu, ktorý najskôr nikdy neporušil zákon. žije v karavanu so svojou ženou. Jedného dňa sa nešťastne rozhodne, nechať si peniaze, ktoré mu nepatria.

Anton Chigurh – Chladný, zvláštne a predovšetkým dôkladne zvrhlý vrah, ktorý po sebe nezanecháva žiadne svedkami.

 

Dej:

Celý príbeh sa točí okolo troch mužov. Starého šerifa Bella, obyčajného muža Llewelyn a chladnokrvného vraha Antona.

Jedného dňa nájde Llewelyn pri love zveri v púšti miesto s mnohých mŕtvolami. Na tomto mieste nájde aktovku s dvoma miliónmi dolárov. Peniaze si nechá, a toto rozhodnutie zmení jeho ďalší život v nekonečný útek. Spôsobí, že po ňom pôjde chladnokrvný chytrý vrah Anton. Po stopách oboch sa vydáva šerif Bell, ktorý chce Llewelyn zachrániť a zabrániť ďalším Antonovým vraždám.

 

Dielo:

Kniha Táto krajina nie je pre starých, sa odohráva na americkom westernovom západe. Ale oproti ostatným westernovým dielom sa tentoraz ide skôr o morálne thriller.

 

Ocenenie:

Cormac McCarthy dostal za celý svoj život mnoho ocenení. Medzi najväčšie patrí napríklad pulitzerova cena za román Cesta alebo National Book Award za román Všetci krásni koňa.

 

Kniha Táto krajina nie je pre starých bola v roku 2007 sfilmovaná. Film dostal dva Zlaté glóbusy a štyri Oscary za najlepší film, najlepšiu réžiu, najlepší adaptovaný scenár a najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe.

 

Hlavná myšlienka diela:

To ako je človek schopný odolávať pokušeniu, ako je jednoduché riešiť problémy násilím a výra v nádeji že všetko dobre skončí.


—————————————————————————

 Stiahnuť prácu v PDF  Upozorniť na chybu

—————————————————————————

Ďalšie podobné materiály na webe:

Vložiť komentár