Maus – denník (rozbor)

 

 Kniha: Maus

 Autor: Art Spiegelman

 Zaslal(a): Martina S

 

 

Spiegelman sa narodil židovským utečencom Vladkovi a Anje Spiegelmanovým, ktorí prežili koncentračné tábory Osvienčim a Dachau. Mal staršieho brata Richieu, ktorý zomrel počas deportácie už ako dieťa. Za prvý diel svojho komixu dostal Pulitzerovu cenu.

 

Literárny druh, literárny žánrový typ

Komix. Graficky spracovaná biografie o holokauste.

 

Obsah – Celkové téma

Vladeko, chudobný predajcu textílií, sa viacmennej náhodou zoznámi s dcérou továrnika Anjou. Po určitých peripetiách sa s ňou zasnúbi a neskôr si ju aj vezme. Za pomoci svokra založí prosperujúci podnik na výrobu látok. Anja otehotnie. Vladeko je pri mobilizácii odvedený a musia sa zúčastniť prvých vojnových bojov, ktoré však prežije. Rozsiahla rodina sa musí uskromniť, napriek tomu však pomocou konexií a čierneho obchodu udržuje svoj vysoký životný štandard. Niekoľkokrát sú mladí manželia od seba odtrhnutiu; neskôr sa už musí aj skrývať a utekajú Poľskom. Zažijú hrôzu niekoľkých koncentračných táborov, pogromov na Židov i zradu tých najbližších. Táto časť potom končí príchodom do osvienčimského tábora a odlukou manželov.

Rovina druhá rozpráva vznik tohto pôvodne pre súkromné účely tvoreného diela. Zachytáva vzťahy medzi synom / autorom / a senilnom, lakomým a dosť možno pohnutým osudom poznamenaným otcom a jeho druhou manželkou Malú, ktorá naň nemá o moc lepšie názor. Počas rozhovorov o vojne tú vyrastá rad malicherných sporov, pričom najväčší z nich, hľadanie matkiných (Anjiných) denníkov, potom vygraduje do takmer absolútnej nenávisti.

V druhom príbehu sledujeme autorov mučivý vzťah k starnúcemu otcovi. Občas sa navštevujú, vedú malicherné hádky a v pozadí všetkého sú dejiny, príliš kruté na to, aby ich bolo možné utíšiť. Obe príbehy sa tak pred nami spájajú v príbeh jediný – príbeh rodičov a detí. V druhom diely sa pohybujeme medzi osvětimskými väzenskými baraky a rekreačnými bungalovy v pohorí Catskills.

 

Hlavná téma

Príbeh očitého svedka holokaustu, poľského Žida Vladka

 

Porovnanie s nými dielami s rovnakou tematikou (s filmom, divadlom)

 

postavy

Art Spiegelman – komixová kresliar. Zachytáva rozprávanie svojho otca z   obdobie vojny aj malicherné hádky zo súčasnosti.

Vladeko – Artův otec. Za svojej mladosti veľmi schopný Žid, ktorý prežil holokaust. Povahovo komplikovaný človek – senilná, lakomým a poznačený pohnutým osudom. Jeho druhá manželka sa volá Mala.

Anja – Vladkova prvá manželka. Po vojne spáchala samovraždu (Spiegelman napísal štvorstránkový príbeh nazvaný Zajatec na planéte peklo)

Françoise – artova žena

 

prostredie

Prvá rovina: Poľsko, koncentračné tábory za II. svetovej vojny

Druhá rovina: súčasnosť, New York

 

Prístup autora, zafarbenie diela

Pravdivý príbeh rodičov Arta Spiegelmana, ktorí žili za 2. svetovej vojny (i pred ňou) v   Poľsku.

Alegória, kde Židia (ku ktorým rodina Spiegelmanova patrila) sú znázorňovaný ako myši, nacisti čoby mačky a Poliaci ako ošípané.

 

Kompozícia

Kompozícia dvoch navzájom sa prelínajúcich časových pásiem. V prvom sa odohrávajú autorove americkej rozhovory s otcom Vladko, poľským Židom, ktorý spoločne so svojou manželkou Anjou prežil Osvienčim a po vojne emigroval cez Švédsko do USA, druhé je záznamom, ilustráciíVladkova rozprávanie

 

Jazyk

Bežná reč, rozhovory

 

Rozprávací forma

Komix.

Rozprávanie Vladka sa prelína s   rozhovory Arta Spiegelmana so svojím otcom (Vladko) v   Amerike.

 

Hodnotenie diela

Kniha je veľmi čitateľná. Prekvapivo sa nestávate súčasťou deja; nič Vás nevťahuje dovnútra príbehu tak, ako tomu v mnohých prípadoch býva (čo je možno dané práve povahou komikse, kde nie je priestor pre čitateľovu fantáziu – hrdinovia sú podrobené nielen charakterovo, ale vizuálne; i keď len ako myši). Aj cez to sa doslova „hltá“. Nie je vtipná, je realistická.


—————————————————————————

 Stiahnuť prácu v PDF  Upozorniť na chybu

—————————————————————————

Ďalšie podobné materiály na webe:

Vložiť komentár