Láska v čase cholery – čitateľský denník (rozbor)

 

 Kniha: Láska v čase cholery

 Autor: Gabriel García Márquez

 Zaslal(a): domííí

 

Charakteristika knihy:

 • Žáner román, kniha sa zaoberá dlho trvajúcim milostným príbehom medzi tromi osobami na konci 19. storočia (cca 1880-1930).
 • Odohráva sa v Kolumbii v meste Cartagena.
 • Príbeh je rozprávaný tak, že postavy rozpráva svoje zážitky a prežitky, začína to tak, že sú starí a postupne sa dozvedáme celý príbeh, tak, že jednotlivé osoby rozpráva svoju mladosť.

 

Hlavné postavy:

 • Florentino Ariza – veľmi psychicky nevyrovnaný. Celý život ho prenasleduje a ničí nešťastná láska k Fermine Dazové. Vo svojom utrpení sa veľakrát vyžíva, a želá si, aby Fermina spoznala, ako moc kvôli nej trpia.
 • Fermina Dazová – svojhlavá, má sklony k impulzívnemu rokovania. V dôležitých záležitostiach sa riadi hlavne rozumom a neberie príliš ohľadov na ostatné.
 • Doktor Juvenal Urbino – manžel Fermin Dazové. Je vzdelaný, racionálne a všade vážený. Stavia sa veľmi ústretovo k pokroku a vývoju vedy a techniky. Má rád, keď majú všetky veci svoj poriadok.
 • Lev XII. – strýko Florentina Ariza a riaditeľ Karibské riečne paroplavby. Pomáha Florentino a snaží sa mu aspoň trochu vynahradiť to, čo mu jeho otec, brat Leva XII., Nikdy nedal. Zamestnáva Florentina, a keď odchádza na odpočinok, menuje ho svojím nástupcom.
 • Leona Cassiano – zástupkyňa riaditeľa v Karibskej riečnej paroplavby. Miluje Florentina Ariza, ale vie, že on nikdy nezradí svoju lásku k Fermine Dazové. Tak mu je aspoň dobrou priateľkou a pomáha mu znášať jeho trpký životný údel.
 • Lorenzo Daza – otec Fermin Dazové. Je výbušný a prísny. Svojimi obchody, často nelegálnymi a pochybnými, si získal bohatstvo a určitý spoločenský rešpekt (len zdanlivý, vysoká spoločnosť ním v skutočnosti pohŕda), o ktorý sa nechce nechať za žiadnu cenu pripraviť. Ani za cenu dcérina šťastie.
 • Transit Arizová – matka Florentina Ariza. Svojmu synovi je vždy oporou, vo všetkom mu pomáha a utešuje ho, keď prepadá depresiám.

 

Obsah knihy:

Príbeh sa odohráva v Kolumbii. Celé to začína smrtí fotografa, tak že sa všetko spočiatku motá okolo pohrebu. Fotograf bol bývalý vojak, volal sa Jeremiah de Saint Amour. K ohliadke tela je pozvaný jeho veľmi dobrý kamarát doktor Juvenal Urbino. Juvenal Urbino je veľmi uznávaný doktor, ktorý pochádza z lepšej vrstvy a je milovníkom všetkého nového.

Doktor Juvenal Urbino spozná, že išlo o samovraždu, začne premýšľať o svojom živote. Akoby tušil, že smrť prichádza. Raz takto rozprával so svojou ženou, koľko mali doma exotických zvierat a že jeho najobľúbenejším je papagáj, ktorý vedel hovoriť. Ten ale uletí a Urbino sa ho vydá hľadať, nájde ho sedieť na strome. Aj napriek tomu, že Juvenal Urbino je osemdesiat rokov, vezme rebrík a chce papagája zložiť. Bohužiaľ márne, Juvenal Urbino sa zrúti zo stromu a umiera.

Z jeho ženy Fermin Dazové je vdova, v deň Urbinova pohrebu, ktorý sa koná u nich doma sa objaví Florentino Ariza, ktorý má veľa spoločného s Fermin Dazovou už od ich mladosti. Skoro pred 60 rokmi sa začal odvíjať ich milostný príbeh, Fermina bola veľmi mladá, chodila ešte do školy a Florentino, sa živil, ako poštový poslíček. Raz ju zazrel v parku s jej tetou Eskolástikou, ako sedí pod mandľovníkmi a učí svoju tetu čítať, na prvý pohľad sa do nej zamiloval, dlho sa na nej chodil pozerať každý deň v rovnaký čas. Potom sa odvážil jej napísať milostné písanie a od tej doby to nebolo inak. V každom milostnom písaní ju prosí o odpoveď. Po niekoľkých mesiacoch sa Florentino, dočká odpovede. List bol veľmi strohý, ale aj tak pre neho znamenal veľa.

Snaží sa získať jej náklonnosť a zloží jej valčík, ktorý jej potom zahrá pod oknom. Neskôr spolu začnú v listoch rozprávať o svadbe, Florentino ju požiada o ruku i cez to, že nikdy spolu nemali žiadny fyzický, ale ani iný kontakt.

Na všetko príde Fermin otec Lorenzo Daza a nepáči sa mu to. Nechce dať ruku svojej dcéry mužovi, ktorý nemá peniaze a oznámi Fermine, že na Florentina musí zabudnúť. Keďže ani Fermina a ani Florentino nepristúpi na podmienky otca, Lorenzo sa rozhodne s Fermin odsťahovať na ranč k matkiným súrodencom. Fermine sa tam koniec koncov zapáči, v jej sesternicu Hildebrand Sanchezová nájde najlepšie priateľku. Pomaly na Florentine zabudla, ale v tom jej sestřenka zanesie všetky listy, ktoré ju v zúfalstve Florentino, posielal. Začnú si po mnohých rokoch znova písať. Fermine je osemnásť rokov a vracia sa späť do mesta, to, sa dozvedá, Florentino a chce ju vidieť.

V meste sa stretávajú, ale keď Fermina uvidí Florentina, tak je veľmi sklamaná, dochádza jej, že si Florentino zidealizovali a že sa vlastne zamilovala do ilúzie a nie do jeho osoby. Florentine všetko povedala, zrúti sa mu svet, je zničený, stále si robí nádeje, že raz spolu budú. Celý jeho život je vlastne prenasledovanie Fermin Dazové. Stalo sa z neho telo bez duše, utápa sa vo svojom smútku ani jeho matka mu nemôže pomôcť.

Fermina sa medzitým zoznámi s veľmi bohatým a uznávaným doktorom Juvenal Urbino. Zoznámili sa tak, že Fermina stonal, on jej ošetruje a pri tom rozhalí jej košieľku a siahajú ju na prsia, to jej pobúri, Fermine sa Juvenal veľmi páči, ale dáva mu najavo, že ho nechce. Spoznávajú sa bližšie a bližšie a získavajú k sebe náklonnosť. Vezmú sa a precestujú celú Európu.

Keď sa toto dozvedel, Florentino, rozhodol sa pre plavbu na lodi Karibské riečne paroplavby, ktorú vlastní jeho strýko Lev XII. Ten sa snaží Florentino pomáhať a dokonca ho neskôr menuje svojim zástupcom. Florentino, trpia dňom i nocou, plavba pre neho znamená zásadnú zmenu. Stretne tam tri dámy s dieťaťom, ktoré majú v klietke. Jedna z tých žien, sa v noci vláme do jeho kajuty a divoko sa sním, pomiluje, tým ho pripraví o jeho panictvo, ktoré si schovával pre Fermin. Žena potom zase zmizne. Florentino spoznal to, že mu milostné dobrodružstvo môže čiastočne pomôcť v smútku a láske k Fermine. Za tých 51 rokov, čo na Fermin čakal, nadviazal 600 milostných pomerov. Najčastejšie si užíval s vdovami, ktoré vďaka nemu začali znovu žiť a netrúchlili.

(Milostné akty sú v knižke naozaj detailne popisované a občas sú používané aj nevhodné vulgarizmy, čo knižke dodáva istý šmrnc a čitateľnosť.)

Fermina žila v pokojnom živote s Juvenal, mali dve deti, dcéru a syna. Žili v luxusnej a priestranné vile, mali naozaj všetko, na čo si spomenuli. S Juvenal mali aj dokonalé manželstvo a vo všetkom sa doplňovali. Ale aj tak bol raz jediný raz Juvenal Fermine neverný so svojou pacientkou čiernej pleti, za to ho Fermina dosť potrestala, ale odpustila mu.

(V tejto časti knihy bolo veľmi zábavné to, ako Fermina dokonale odhaľovala neveru Juvenal. S citom a ženskú gráciou. Niet nad ženskú inteligenciu a inštinkt)

            Juvenal umiera, umiera v čase, kedy chytá papagája. V tú chvíľu, sa opäť objavuje, Florentino a trúfalo v deň pohrebu vyznáva Fermine lásku. Tá je rozhorčená. Neskôr ju pošle ospravedlňujúci list. Tá mu pošle list s urážkami a nadávkami. Začnú si opäť dopisovať a neskôr sa aj schádza.Fermina mu povie, že by rada odcestovala z mesta preč. Florentino zariadi miesta na luxusnom parníku jeho spoločnosti. Odplávajú spolu a zistí, že sa vlastne milujú, je to pokračovanie ich mladé lásky. Užívajú si pobyt na lodi a rozhodnú sa, že chcú spolu plávať po celý zvyšok ich života, keď loď pristane, vyloží cestujúcich a Florentino vyvesí na lodi žltú vlajku, čo znamená, že na lodi je cholera a nesmie nikdy zastaviť, na lodi zostane len Fermina, Florentino a kapitán. Nechcú zničiť to, čo na lodi zostalo, ich intímny vzťah, ich láska a tie prekrásne chvíle, ktoré spolu prežili na lodi.Preto nechajú vyvesenou žltú vlajku a rozhodnú sa plávať po rieke ďalej od mesta.

Keď sa kapitán Florentina spýtal, ako dlho sa chcú plaviť, ukončil to slovami, ktoré mal pripravené celých 51 rokov, odpovedal „CELÝ ŽIVOT“

 

Gabriel García Márquez:

 • Narodil sa 6. marca 1928 v kolumbijskej mestečku Aracataca.
 • Detstvo prežil so svojimi starými rodičmi.
 • Vo svojom rodnom meste sa inšpiroval k svojej tvorbe.


—————————————————————————

 Stiahnuť prácu v PDF  Upozorniť na chybu

—————————————————————————

Ďalšie podobné materiály na webe:

Vložiť komentár