Charlotte Brontëová – životopis

 

 Téma: Charlotte Brontëová

 Zaslal(a): Caterine

 

 

Charlotte Brontëová (1816 – 1855) bola anglická spisovateľka, tretí najstarší zo súrodencov. Jej romány sa radí ku klasickým dielam anglickej literatúry.

 

ŽIVOT

Brontëová sa narodila v dedine Thornton blízkosti Bradforde v rodine kňaza. Rodina sa presťahovala do Haworth , kde bol jej otec menovaný vikárom. Jej otec pochádzal z chudobnej rodiny, matka bola naopak veľmi zámožná. Veľmi mladá zomrela, a tak jej miesto zaujala teta Branwellová .

Teta bola silne veriaci, a tak dievčatá viedla k tomu, aby sa stali vzorným kresťankou a ženami. Všetkých celkom 6 súrodencov nevyrastal v láskyplnom prostredí, otec ani teta im neprejavovali žiadnu veľkú náklonnosť. Deti teda veľa fantazírovali, mali svoj vlastný svet, a tým si vynahradzovali svoj reálny život. Spoločne so svojimi sestrami a bratom vymýšľala malá Emily fiktívne krajiny, ktoré sa neskôr vyskytovali v jej diele.
Ako tri jej sestry začala aj ona navštevovať penzióne v Yorkshire , ktorý bol určený pre nemajetných. V škole panoval veľmi tvrdý režim a dve jej sestry tu zomreli na tuberkulózu. Utrpenie, ktoré v ústave prežili, neskôr opísala v jednom zo svojich diel. Vrátila sa domov na faru v Haworth , tam začala spolu so sestrami Emily a Anne a bratom Branwell , ktorý bol básnik, popisovať životy a ťažkosti obyvateľov svojich imaginárnych kráľovstva.

V štúdiu pokračovala na škole v Mirfield , kde stretla veľa svojich priateľov. Pod pseudonymom Wellesley publikovala celkom bezvýznamnú novelu, živila sa ako učiteľka a guvernantka v mnohých rodinách. So svojou sestrou Emily odcestovala do Bruselu, kde vyučovala angličtinu. Vrátila sa domov, potom ešte raz do Bruselu a späť, nadobudnuté skúsenosti však zúročila v jej románoch.
V roku 1846 vydali sestry spoločne dielo, zbierku básní, a to pod pseudonymami, v ktorých zachovali iba svoje iniciály. Básne sa však nestretli s úspechom, a tak sa sestry rozhodli zvoliť iný žáner – román. Kritika jej romány odsúdila.

Začala sa pohybovať vo vznešenejším prostredí a žila vidinou úspechu vďaka románu. Po smrti jej brata žila sama s otcom. Presná príčina jej smrti nie je doteraz známa.

 

ZAUJÍMAVOSTI

  • publikovala pod pseudonymom Currel Bell
  • dva roky po smrti svojej sestry Emily znovu vydala jej dielo, tentoraz pod pravým menom, a tým ju preslávila

 

DIELO

  • 1846 – Poems by Currer, Ellis, and Acton Bell – spoločná zbierka básní sestier Brontëových
  • 1847 – Jane Eyrová
  • 1849 – Shirley
  • 1853 – Villette
  • 1857 – Profesor – dielo bolo napísané ešte pred románom Jane Eyre – vyšlo posmrtne


—————————————————————————

 Stiahnuť prácu v PDF  Upozorniť na chybu

—————————————————————————

Ďalšie podobné materiály na webe:

Vložiť komentár