Búrlivé výšiny – denník (rozbor)

 

 Kniha: Búrlivé výšiny

 Autor:  Emily Jane Brontë

 Zaslal(a): Neri

 

 

Žáner:

 • epika;román; próza; realistický s výraznými prvkami romantizmu (hl. postava)

 

Obsah:

Pán Lockwood sa nasťahuje ako nájomca na Drozdov a jeho slúžka Ellena mu začne rozprávať príbeh o rodinách z Veterné hôrky a Drozdova: pán Earnshaw domov privedie malého opusteného chlapca, pomenuje ho Heathcliff a stará sa o neho ako o vlastného. Jeho syn Hindley Heathcliffnenávidia, pretože mu otec nadržuje. Naopak dcéra Katarína si Heathcliff zamiluje a stanú sa z nich nerozluční priatelia. Hindley sa po čase ožení. Jeho žena zomiera po pôrode syna Haretona. Katarína si obľúbia mladého Edgara Lintona z Drozdova a vezme si ho. Heathcliff to zdrtí a na čas zmizne. Keď sa vráti ide za Katarínou. Neskôr sa do neho zamiluje Edgarovho sestra Isabela. Edgar a Heathcliff sa spolu pohádajú tak, že z toho Katarína ochorie. Heathcliff si berie za ženu Isabelu, ktorú nenávidí, aby ju mohol týrať a pomstiť sa tým Edgarovi. Katarína umiera, keď porodí Edgarovi dcéru. Edgar ju pomenuje po nej. Isabela ujde od Heathcliff a narodí sa jej syn Linton. Isabela neskôr umiera a Lintona sa ujme Heathcliff. Katarína sa s Linton zoznámi a zamiluje sa do neho. Heathcliff ju donúti aby si slabého Lintona, ktorý je na umření vzala. Po svadbe Linton zomrie. Katarína žije s nenávideným Heathcliff a Haretonem Búrlivé výšiny. Heathcliff umiera, pretože nedokáže ďalej bez milovanej Kataríny žiť. Katarína sa s Haretonem spriatelí, zamilujú sa do seba a chystajú svadbu.

 

Hlavná myšlienka:

 • Vášnivá láska a nenávisť.

 

Kedy a kde: c

 • hronologickýdej (príchod Lockwooda) je medzi rokmi 1770-1803; retrospektívnej pohľad začína okolo roku 1700; odohráva sa v anglickom Yorkshire na panstve Drozdov a Veterná Hůrka

 

Kompozícia:

 • chronologická aj retrospektívna (rozprávanie Nelly);rozprávači (Nelly ap Lockwood); ich forma, spomienky v er forme

 

Postavy:

 • Heathcliff:„cigán“, násilnícky, hrubý, majetnícky, v hĺbky srdca zranený, milujúci, Mstiaci sa
 • KaterínaEarnshawová  Lintonová: krásna, tmavé oči, vypočítavá, páliace
 • HindleyEarnshaw: brat Kataríny, po smrti jeho ženy sa z neho stal alkoholik
 • EdgarLinton: svetlovlasý, hodný
 • IsabelaLintonová  Heathcliffová: svetlovlasá, hodná, naivné, sestra Edgara
 • HaretonEarnshaw: šikovný ale nevzdelaný a zanedbaný syn Hindleyho
 • KateřinaLintonová: Heathcliffová – Earnshawová – zvedavá a krásna dcéra Edgara a Kataríny Linton Heathcliff: slabý, chorý syn Izabely a Heathcliff
 • Ellena (Nelly):slúžka, rozprávačka príbehu
 • Josef:nábožný starý dedko
 • pánLockwood: nájomca na Drozdovo, poslucháč príbehu

 

Jazyková stránka; autorský štýl:

 • spisovný jazyk, priama reč,

 

Umelecké prostriedky:

 • metafory, priama reč, nespisovné výrazy

 

O autorovi:

Emily Jane Brontëová (30. júla 1818 – 19. Decembra 1848) bola britská spisovateľka. Najviac ju preslávil jej jediný román Búrlivé výšiny (Wuthering Heights), klasické dielo anglickej literatúry. Emily bola druhá najstaršia z troch sestier Brontëových. Publikovala pod mužským pseudonymomEllis Bell.
Emily sa narodila v Thorntone v Yorkshire Patrickovi Brontëovi a Máriu Branwellové ako piate z ich šiestich detí. Jej súrodenci boli Charlotte Brontëová, Anne Brontëová a Patrick Branwell Brontë. Roku 1824 sa rodina presťahovala do Haworth, kde získal otec Emily stále miesto vikára. Toto prostredie malo kľúčový význam pri vytváraní osobitného literárneho sveta súrodencov Brontëových. V detstve, po smrti svojej matky, si tri sestry a ich brat vymysleli fiktívnu krajiny (Angrie, Gondal, Gaaldine, Oceania), ktoré sa potom objavovali v ich príbehoch. Z tohto obdobia sa nedochovalo takmer nič z prác Emily Brontëové, výnimku tvorí niekoľko básní.
Roku 1842 začala Emily pracovať ako vychovávateľka v Miss Patchett ‚s ladies Academy (ústav pre vzdelávanie mladých dám) v Law Hill Hall, neďaleko Halifaxu. Neskôr sa sestrou Charlotte navštevovali tiež súkromnú školu v Bruseli. Doma si potom založili vlastnú školu, ale nemali žiadne žiakov.
Objavenie básnického talentu Emily viedlo ju a jej sestry Charlotte a Anne roku 1846 k vydanie spoločnej zbierky ich básní. Chceli sa však vyhnúť predsudkom, ktoré by v polovici 19. storočia ženské autorky vyvolali, preto zvolili pseudonymy skrývajúci ich pohlavie. Ponechali si len svoje iniciály: Charlotte sa stala Currer Bell, Anne Acton Bell a Emily Ellis Bell.
Roku 1847 vydala Emily svoj jediný román Búrlivé výšiny (Wuthering Heights) ako dva zväzky trojdielneho súboru (tretí zväzok bola Agnes Grey jej sestry Anne). Inovačná štruktúra románu trochu zmiatla kritiky. Aj keď pri svojom prvom vydaní kniha vyvolala zmiešané reakcie, neskôr sa zaradila medzi klasické diela anglickej literatúry. Roku 1850 vydala Charlotte Búrlivé výšiny (Wuthering Heights) znovu, tentoraz ako samostatný román pod skutočným menom Emily Brontëová.
Rovnako ako jej sestry mala aj Emily zdravie oslabené drsným podnebím doma a v škole. Počas pohrebu svojho brata v septembri roku 1848 prechladla. Odmietla lekárske ošetrenie a 19. decembra 1848 zomrela na tuberkulózu. Bola pochovaná v Haworth.

 

Ďalšie autorovho diela:

 • žiadne, Veterná Hůrka bola jediným dielom EmilyBrontë

 

Kontext slovenskej / svetovej literatúry:

 • Realizmus s prvkami romantizmu (hl. Postava), rovesníci: jej sestry – CharlotteBronte (Jana Eyrová) a Anne Brontë (Villette), Jane Austenová (Pýcha a predsudok), Gogol (Revízor), … a pod.


—————————————————————————

 Stiahnuť prácu v PDF  Upozorniť na chybu

—————————————————————————

Ďalšie podobné materiály na webe:

Vložiť komentár