Alexandr Sergejevič Puškin – životopis

 

 Téma: Alexandr Sergejevič Puškin

 Zaslal(a): HanickaS

 

 

Tento významný ruský spisovateľ sa dopustil mnohých zmien vo svete umenia. Je predstaviteľom revolučného romantizmu a býva dokonca považovaný za zakladateľa modernej ruskej literatúry. Jeho diela čerpajú z   romantizmu, ale dotýkajú sa aj realizmu.

 

Život:

6. júna 1799 sa v Moskve zrodila legenda. Alexander Sergejevič Puškin pochádzal zo starého šľachtického rodu. Obaja jeho rodičia boli veľmi vzdelaní, a tak mohol aj Alexander vďaka svojej inteligencii a pôvodu študovať na Cárskom Sele, čo bolo vtedajšie lýceum pre šľachtica. Na lýceu sa v  Alexandrovi prebudil záujem o politiku a po dokončení štúdia pracoval na ministerstve zahraničia. Práca však nebola stredobodom jeho záujmu. Hojne písal a venoval sa spoločenskému životu. Jeho satirické básne mnohokrát útočili proti systému, čo prilákalo záujem cárskej polície. Pre svoje básne a názory v   nich sa objavujúce, bol poslaný roku 1820 na Juh Ruska, roku 1823 potom do Odesy. O dva roky neskôr je mu dovolené voľne sa pohybovať, ale až v   roku 1826 mu cár dovolil vrátiť sa do Petrohradu. Po návrate do Petrohradu sa mu začalo dariť. Oženil sa s Nataliou Nikolajevnou Gončarovovou a stal sa úradníkom na ministerstve zahraničia. Škoda len, že toto obdobie netrvalo príliš dlho. 8. februára 1837 došlo k súboju medzi Puškinom a milencom jeho ženy. Puškin bol zastrelený do brucha, čo sa mu o dva dni neskôr stalo aj osudným. O jeho rodinu však bolo postarané, car im zaistil celoživotné penziu.

 

Diela:

Cigáni (1824)

Poviedka; hlavným hrdinom je mladý šľachtic Aleko, ktorý utečie k   Cigánom, aby mohol žiť slobodne; zamiluje sa do cigánskej dievčaťa, tá však miluje niekoho iného; tak je Aleko obaja zabije a vezme im to, po čom sám túži, slobodu.

 

Eugen Onegin (1831)

Veršovaný román; Puškin tu kombinuje prvky romantizmu s   realizmom, realisticky je tu popisovaná ruská spoločnosť; Eugen Onegin sa presťahuje na vidiek, kde sa zamiluje do Taťány; tá mu svoju lásku vyzná skrze list, on ju ale nakoniec odmietne a začne flirtovať so snúbenicou svojho priateľa; dôjde k súboji medzi nimi a jeho priateľ umiera; Evžen odchádza, a keď sa vracia, je zamilovaný do Taťány, tá k nemu stále city chová, ale odmietne ho kvôli svojmu manželovi.

 

Piková dáma (1834)

Novela; hlavný hrdina je kartová hráč, ktorý je ochotný pre výhru zapredať svoju dušu a dopustiť sa zločinu.


—————————————————————————

 Stiahnuť prácu v PDF  Upozorniť na chybu

—————————————————————————

Ďalšie podobné materiály na webe:

Vložiť komentár