My deti zo stanice ZOO – denník (rozbor)

 

 Kniha: My deti zo stanice ZOO

 Autor: Christiane Vera Felscherinow

 Zaslal(a): N1234

 

 

Christiane Vera Felscherinow (20. mája 1962, Hamburg)

– autentická postava knihy

– autobiografickej rozprávanie

– Roku 1978, vo veku šestnástich rokov, vypovedá Christiane F. v jednom procese ako svedkyňa. Jej výpoveď zaujala dva reportérmi známeho časopisu Stern, ktorí chcú interview a pozvú ju na dve hodiny k rozhovoru. Z dvoch hodín sa stali dva mesiace a neskôr autobiografické dielo, ktoré v istom slova zmysle zvrátilo vtedajšie názory západonemeckej spoločnosti na mladistvých, ktorí sú závislí na drogách. Zo seriálu časopisu sa stala kniha, ktorá bola neskôr sfilmovaná. Christiane mala na tejto knihe záujem, pretože rovnako ako všetci narkomani si priala, aby už konečne bolo prelomené mlčanie o drogovej závislosti dospievajúcich. Všetci členovia narkomanskú party, ktorí stále žijú, túto knihu podporili.

– spísali novinári Kai Hermann a Horst Rieck

– text vychádzal v časopise Stern a neskôr bol spísaný knižne

 

ČAS, MIESTO:

Príbeh sa odohráva v 70. rokoch 20. storočia v Západnom Berlíne a pomenovaná je podľa nádražie Berlín Zoologischer Garten, ktoré v tej dobe bolo centrom narkomanov

 

DAJ DIELA:

Christiana F. žila so svojimi rodičmi na vidieku, kvôli práci sa museli presťahovať do Berlína, načo sa jej rodičia rozviedli, pretože otec bol alkoholik a týral matku a dcéry. Christianina sestra zostala u otca a Christiana išla s matkou do Gropiusstadt. Jej matka chcela pre ňu to najlepšie – aby jej mohla zariadiť útulný domov, zostávala v práci od rána do večera; že je Christiana závislá, o tom nemala tušenie približne 2 roky.

Christiana sa v 12 rokoch zoznámila s hašišom v Dome stredu kam ju priviedla kamarátka kessy. Našla si tam partiu, kde sa cítila dobre. Po nejakej dobe ju to tam prestalo baviť a začala chodiť do Soundu – najmodernejšie európske diskotéky, našla si tam svojho prvého chlapca Detlefa (prvého chlapca spoznala už v Dome stredu, jedná sa však o prvý naozajstný a dlhší vzťah). Hašiš ju po nejakom čase prestal stačiť a začala nełňupajte tabak heroín. Pichať si ho začala približne v trinástich rokoch a onedlho sa u nej prejavila fyzická závislosť. Mala priateľa Detlefa, obaja sa vzájomne milovali a tiež boli obaja heráci. Detlef si na heroín zarábal prostitúciou na stanici ZOO a vždy sa podelil s Christianom, za nejakú dobu im to nestačilo a Christiana musela na stanici tiež. Boli stále spolu, niekedy aj Christiana s ním u ich kamaráta Herák prespávali. Christiana a Detlef boli výnimkou, že si skoro stále rozumeli. Ostatné heráci sa väčšinou len medzi sebou hádali a väčšina ich priateľstvo sa rozpadla. Hádku najčastejšie vyvoláva fet.

Spolu s Detlef sa snažili aj odvykať, ale najdlhšou dobou bez heroínu bolo 14 dní; pomáhala im pri tom Christianina matka. Po pár týždňoch navštevuje odvykacej centrum Narkonon – odtiaľ utečie. Detlef je zatknutý za prechovávanie drog. Vďaka žltačke na chvíľu s heroínom prestane, končí – ako inak – ako na stanicu s Detlef. Zúfalá matka hľadá záchranu.

Preto ju poslala do západného Nemecka k príbuzným. Christiana začala nový život, a to bez heroínu, ale svoje minulosti neunikla hlavne v škole. Niektorí jej kamoši z partie (heráci) aj jej najlepšia kamoška Babs sa stali obeťami heroínu – zomreli.

Christiana napomohla k spísaniu tejto knihy, peniaze, ktoré dostala, jej opäť spôsobili návrat k heroínu.

 

UMELECKÝ SMER:

Nemecky písaná próza, 2. pol. 20. storočia

 

AUTORI tvoriacich ROVNAKÝM ŠTÝL:

Radek John (Varovanie), reportážne prvky

 

LIT. DRUH / ŽÁNER:

Lit. druh: epika

Lit. forma: próza

Lit. žáner: autobiografický, reportážne román (vznik podľa nahraných výpovedí)

 

Doložiť TYPICKÉ ZNAKY NA ukážke

Epika: rozvinutý dej, rozpráva príbeh s postavami, prostredím, väčšinou je písaná v próze

Próza: súvislý text, jedna veta nadväzuje na druhú, podľa myšlienok sa delia do odstavcov

Román: mnoho postáv, spletité osudy na najrôznejších prostrediach v dlhšom čase, má veľkú tematickú šírku, má rôzne umelecké prostriedky

 

ŠTRUKTÚRA DIELA:

– 287 strán

– autobiografický román (ich-forma)

– ich-forma

– Do rozprávanie sú vkladané občasné výpovede ďalších osôb (jej matky, vyšetrovateľa)

 

TÉMA:

– drogy, závislosť

-Popis svojich stavov pod vplyvom drog, popis mesta (niečo zlé) x dediny (milovanej miesto)

 

VÝBER JAZYKOVÝCH PROSTRIEDKOV:

-slang: „trip“, „ísť na Vopice“ (absťák) „bejt na háku“, byť „cool“;

– vulgarizmy: drž hubu

 

KOMPOZÍCIA DIELA:

– chronologická

 

POSTAVY:

  • Kessy: kamarátka
  • Detlef: priateľ Christiane
  • matka
  • Klaus: priateľ matky
  • Babs: kamarátka, zomrie

 

FILM:

V rokoch 1980/1981 bola kniha sfilmovaná pod titulom My deti zo stanice Zoo.


—————————————————————————

 Stiahnuť prácu v PDF  Upozorniť na chybu

—————————————————————————

Ďalšie podobné materiály na webe:

Vložiť komentár