Malý princ – čitateľský denník (rozbor)

 

 Kniha:  Malý princ

 Autor: Antoine Marie Roger de Saint-Exupéry

 Zaslal(a): Sar

 

 

Antoine de Saint-Exupéry (1900-1944)

Francúzsky prozaik a letec aristokratického pôvodu. Súdobé civilizáciu vytýkal jej obmedzené, jednostranné vnímanie sveta. Za druhé sv. vojny bol zostrelený pri prieskumnom Petrovi nad Stredozemným morom v blízkosti Marseillie.
Sain -Exupéry tematicky čerpal z   oblasti letectva, ktoré sa stalo jeho vášňou. Život letcov priblížil v   románoch Kuriér na juh a Nočný let. Prostredníctvom ich príbehov a príhod sa zamýšľal nad ľudským životom, ktorému dáva zmysel čin vykonaný pre druhých. K   čitateľsky najobľúbenejším dielam patrí filozofická rozprávka Malý princ. Za 2. sv. vojny vojnový pilot. V   r. 1944 bol asi zostrelený – pod Marriele.

 

Diela:

Kuriér na Juh
Nočný let
letec
vojnový pilot
malý princ
citadela

 

Malý princ

Lit. druh: epika

Lit. žáner: rozprávka – filozofická rozprávka pre dospelých (rozprávky by mali byť zdrojom poučenia) toto dielo je úvahový, fantastická lit.

Čas: zrejme v   dobe 2. sv. vojny. Odohráva sa počas 8 dní

Námet: nepochopenie, ignorancia, sebectvo a malichernosť

 

Obsah:

Hlavnou myšlienkou autora je ukázať rozdiel medzi svetom dospelých a detí za mocou, bohatstvom, slávou, kritika nezmyselnosti, zbytočnosti, ústup citových hodnôt
Autor nám ukazuje svoj postoj k   svetu a ľuďom a autor sa dozvie tajomstvo čistého srdca.
– otázka detstva a dospelosti, láska priateľstvo a ľudské vlastnosti
– Malý princ je taká nadčasová alegória o dôležitosti lásky a priateľstva vôbec
– V   Malým princovi sa stretávajú 2 ľudia, vďaka stretnutie sa v   záveru vytvorí spojenie (navzájom sa od seba vzdelávajú)
– dospelí nikdy nie sú schopností chápať ich sny a nálady
Motívy: tajomstvo, skrotenie, priority v   živote človeka, kresby (autor kresbami naznačuje, že všetko sa nedá vyjadriť slovami) bez jeho kresieb by bolo dielo neúplné, kresbami sa vracia do detstva)

 

Jazyk: – moderná reč, spisovný jazyk (niekedy až banálne detský – pohľad na svet MP), jazyk je bohatý, ale nie je príliš zložitý

 

Postavy:

Hl. postava – Malý princ – autor si ho vymyslel, aby nám pripomenul, že Malý princ je detská časť, ktorú v má každý v nás aj keď si to nechceme pripustiť, tak som ho v   sebe mali. Malý princ je typ zvedavého dieťaťa, kladie otázky, nechápe nespravodlivosť, pýta sa na otázky odhaľuje vlastnosti ľudí. Malý princ je malý, nevinný, roztomilý, neskazený, roztomilý, citlivý, milujúci, priamy, putuje vesmírom, aby spoznal svet je to chlapček z   B612 zrazu sa objaví na púšti z   neba, rád kladie otázky do omrzenia, ale sám na otázky neodpovedá, má žltú šál, rozpráva o svojej planéte a ceste po asteroidoch po celej dielo nestráca sovu detskosť – nenechal sa ovplyvniť dospelými, nakoniec sa vráti k svojej ružu, pretože spoznal, že sa musí vrátiť k   tomu čo miluje a nechal sa uštipnúť hadom.

Pilot – súčasne rozprávač, stroskotá v   púšti, stretáva sa s   Malým princom.

Liška – nemala rada ľudí, ale Malý princ áno. Pretože spoznala že aj ona potrebuje priateľa, chcela sa nechať skrotiť, vychovávala ho k   trpezlivosti, prezradila MP prečo je jeho ruža jedinečná MP vďaka líške pochopil, že je navždy zodpovedný za to čo si skrotil (Ružu), povedala čo je tajomstvo čistého srdca „Najprv musíme lásku dávať, až potom ju budeme dostávať.“.

Had  vyjadroval sa v   hádkach. Malý princ mu najskôr nerozumel „Človek je osamelý aj medzi ľuďmi.“. Malému princovi pomohol, pretože ho uštipol a Malý princ sa mohol vrátiť k   ružu, had mu povedal, že má takú moc keď niekoho uštipne.

Kráľ – oblečený v   hermelínu, sedel na tróne, na celé planétke bol sám, bol despotickým vladárom, považoval Malého princa ako svojho sluhu, mal fóbiu z   toho, že chcel byť neobmedzeným panovníkom, chcel nariaďovať, rozkazovať, byť autoritou, nestrpel neposlušnosť, čiastočne bol rozumný na otázky Malého princa, zodpovedal rozkazom, záverom kráľ povedal:   „Je potrebné od každého to, čo môže dať.“.

Lampár  ten jediný Malého princa pochopil. Jediný sa nezaoberal sám sebou. Týmto človekom by všetci pohŕdali, kráľ, márnivec, pijan a biznismen, povedal si malý princ a išiel ďalej svojou cestou. A predsa on jediný mi nepripadá smiešny. Snáď preto, že sa zaoberá niečím iným než sám sebou.

Zemepisec  sedel pri svojom stole a Malý princ u neho objavil ozajstné zamestnanie, zemepisec Malého princa považoval za bádateľa, pretože mu Malý princ rozprával o svojej planétke. Upozornil Malého princa, že existencia jeho ruža je pominuteľná. Ďalej mu poradil aby sa vydal na planétu Zem, tá že má dobrú povesť.

Baobaby  rastliny ktoré rastiem na zemi, ale aj na planétach (prečo nevadili na zemi a prečo jo na planéte, obrázky …).

Márnivec – domnieval sa, že ho Malý princ prišiel chváliť a obdivovať.

Pijan  osamelý nešťastný, cítil že je smutný a tak utápal žiaľ v   alkoholu. Pil aby zabudol, že sa hanbí že pije.   Vymyslel absurditu niektorých životných situácií.

biznismen  neustále počítal hviezdy a peniaze za Hviezdy, nechcel byť rušený.

Výhybkár  rozprával vlaky s   ľuďmi, ktorí jazdili sem a tam. Malý princ to nechápal. Výhybkár mu to vysvetlil tak, že ľudia sú nespojenie, tak kde práve sú. vyňal z   toho 2 druhy ľudí. „Jedine deti, vedia čo hľadajú.“

Obchodník obchodoval  s   tabletkami, ktoré tíši smäd.

Ruže  autor jej dáva ľudské vlastnosti pyšná, jedinečná, má rada sama seba, márnivá, bojí sa prievanu. Keď Malý princ uvidí ruže na zemi, tak ružu prehliadne,  ale napriek tomu ju má rád aj keď má negatívne vlastnosti.

Baránok  bol nakreslený pilotom, 1. baránok bol moc chorý, 2. to nebol baránok ale baran pretože mal rohy, 3. bol moc starý, 4. nakreslil krabicu a povedal že je v   nej baránok a princ bol nadšený.

 

Zaradenie do doby:
 moderná svetová literatúra
 francúzska literatúra
 po 2. sv. valce
Antoine de Saint-Exupéry začal písať   a napísaná bola v   r. 1942 v   r. 1943   v   AJ, vo fr. jazyku je jednou z   najvýznamnejších národných liter. súčasnosti, ale aj v literárnej histórii, (už v stredoveku – pieseň o Rolandovi – Apollinere, prekliati básnici, počas 1. sv. vojny. Už od začiatku 20. storočia sa literatúra zaoberá analýzou človeka v   jeho spol. zaradenie.
Kniha Malý princ – skúma otázky existencie človeka z   hľadiska jeho individuality + z   hľadiska jeho spol. vzťahov.


—————————————————————————

 Stiahnuť prácu v PDF  Upozorniť na chybu

—————————————————————————

Ďalšie podobné materiály na webe:

Vložiť komentár