Dracula – čitateľský denník (rozbor)

 

 Kniha: Dracula

 Autor: Bram Stoker

 Zaslal(a): Gabi

 

Historické kontexty
Kniha bola prvýkrát zverejnená v roku 1897. Anglicko oslavuje tento rok 60. výročie kráľovnej Viktórie. V období jej vlády (viktoriánska éra; 1837 – 1901; najdlhšie obdobie vlády v histórii Británie) krajiny prosperovala, rozširovala sa práva občanov, objavovali sa politické reformy. Celá krajina bola industrializovaná, výstavba londýnskeho podzemia, komunálna kanalizácia a distribúcia vody. V osemdesiatych rokoch minulého storočia sa rozvíjalo aj distribúcia plynu pre kúrenie a osvetlenie Prírodné vedy sa vyvinuli (Charles Darwin – o pôvode druhov). Anglická populácia sa takmer zdvojnásobila, ale počet obyvateľov Írska klesol. Mnoho ľudí odišlo z Británie a smerovalo do USA, Kanady a Austrálie.
Jedná sa o klasické dielo literárneho vampirizmu (o upíroch písali napr. JW Goethe – Hrozienkový nevesta; R. Maturin – Blouznivec Melmoth; EK Tolstoj – Rodina vampírov; T. Gautier – Milujúci mŕtva …). Väčšina autorov upírov ju zobrazila ako zvodná mladá žena.
Príbeh sa odohráva v 19. storočí, presnejší čas nie je v knihe špecifikovaný.

 

Kultúra a umenie veku
V architektúre Anglicko je dôležitým smerom novogotika, v tomto štýle bol prestavaný vyhorený Westminsterský palác (v rovnakom štýle je postavená i Viedenská radnica). Neogotika sa vracia do gotiky. Styly, ako je impresionizmus a naturalizmus, ustupujú, nedávno vznikol expresionizmus – najrozšírenejší v Nemecku, ktorý sa objavil ako protipól impresionizmu a romantizmu.

 

Autor
Narodil sa v Dubline 8. novembra 1847 a mal 7 detí. On trpel z neznámej choroby, ktorá ho držal na posteli do veku ôsmich rokov, nemohol ísť ani stáť. V tom čase mu matka povedala príbehy a keltské mýty. Zázračne sa uzdravil, začal žiť normálnym životom a dokonca sa stal atlétom.
Študoval históriu, literatúru a fyziku na Dublinskej univerzite.
Ako študent sa chcel stať spisovateľom, bol to úradník na Dublinskom hrade. Neskôr pôsobili ako novinár a divadelní kritici.
Oženil sa s niekdajšou priateľkou Oscara Wilda, Florenciou Balcombeovou. Spoločne sa presťahovali do Londýna.
Zomrel v Londýne 20. apríla 1912.
Osobne sa poznal s Henrym Irvingom, s maliarom Jamesom McNeil Whistlerom a AC Doylom.
Bram Stoker vraj hovoril so šéfom polície Theodorom Rooseveltom o neľudských podmienkach vo väzení, a po vypočutí jeho názorov o ňom vyhlásil: „Človek, ktorého nemožno získať lichotením ani zastrašovaním, ba ani peniazmi. Má najväčšiu šancu byť jedným prezidentom. „Roosevelt mu tiež odporučil, aby napísal knihu s kriminálnou, ak nie nadprirodzenou témou.
DIELO: Dracula, Duties of Clerk of Petty Sessions in Ireland, The Crystal Cup, Under the Sunset. Len

 

Kontext práce a autorovej práce
Jeho prvá kniha, nazývaná Zamestnanecké povinnosti v Írsku, opisuje jeho skúsenosti s krátkodobým zamestnávaním, ktoré sa mu nepáčil. Neskôr napísal poviedky. Jeho práca odzrkadľuje jeho skúsenosti z choroby, ktorú utrpel, povesťou, ktoré mu jeho matka povedala a skúsenosti z jeho povolania.
Anglická literatúra 2. polovice 19. storočia →
Oscar Wilde (Obraz Doriana Graya, Dom granátových jabĺk, Strašidlo cantervillské)
Charles Dickens (Oliver Twist, Ponurý dom, David Copperfield, Kronika Pickwickovho klubu)
Thomas Hardy (Dlaleko od hlučného davu, Rodákův návrat)
Svetová literatúra →
Paul Verlaine, Jean Arthur Rimbaud, Anton Pavlovič Čechov (Tri sestry, Višňový sad), Gustave Flaubert, Guy de Maupassant, …

 

Predmet práce
Po uhádnutí od T. Roosevelta, keď premýšľal o budúcej knihe, mal sen, že vidí vysokého, svetlosaveného človeka, ktorý sa ho bál. Potom sa rozhodol, že jeho kniha bude o kráľovi upíra, o bytostiach, ktoré sa živia pri vylučovaní ľudskej krvi.
Stocker čerpal zo zážitkov choroby – na dlhú dobu upadal do spánku → vstávanie upíra z hrobu, prebudenie zo smrti. Zrealizoval príbeh starej legendy. Dracula predstavuje Vlada III. Draculu, ktorý však nemá s príbehom nič spoločné. Vlad Tepes (= Napichovač) bol vládcom Valašska, susediaceho s Transylvánie (Sedmohradskom). Preslávil sa hlavne ako krutý panovník, ktorého najobľúbenejším štýlom popravy bolo narážanie na kôl, preto priezvisko Napichovač. Stoker údajne vedel o vláde III. len málo a on zložil svoj príbeh z iných legiend. V Rumunsku spojenie upír – VladIII. nechápu, je to niečo ako národný hrdina.
Hlavná myšlienka práce
Stoker chcel priblížiť ľuďom legendu o upírovi, ukázať silu lásky a odhodlanosť ľudí zabrániť zlu.

 

Téma
Nedôvera k „moderným“ ľuďom v poverách miestnej, ich hrôzy, keď sa povesti prejavujú ako skutočná, radikálna transformácia ich života.

 

Motívy
Osamelý „život“ Draculy na zámku; Jonathanova cesta do Rumunska za klientom; loď dorazí do Anglicka, kde nikto neprežil posádku, len čierny pes (Dracula); pokojné životy Lucy, Miny a Jonathana, náhle znepokojené existenciou neuveriteľných; Lucyho ťažká choroba, jej premena upírov a smrť; „Lov na Draculu v Londýne, cesta do Transylvánie a zlikvidovanie Draculu.
Literárny žáner a klasifikácia žánru
Epický → hororový román.

Znaky a ich charakteristiky
Dracula – bledý, vzdelaný, podivný, reluktívny, autoritatívny, ohrozujúci.
Jonathan – citlivý, obetavý, rozumný, spočiatku neverou poverám, vystrašený ale odvážny.
Mina – v láske s J., naivný, skoro detský, neskôr odvážny a rozumný.
Lucy – naivný, dôverujúci. Ako krutý upír a výpočet.
profesor Van Helsing – vzdelaný, poverčivý, odvážny.
Dr. Seward – ohľaduplný, vzdelaný, rozhodný.

 

Zloženie diela
Epistolárny román – celá práca je napísaná vo forme záznamov jednotlivých hrdinov alebo písmen medzi nimi. Písmená sú stohované chronologicky.
Dej sa odohráva vo viktoriánskom Anglicku (Londýn, Whitby) a vo vzdialenej a exoticky vykreslené Transylvánii 19. stor.

 

Vnútorná konštrukcia pozemku:
Expozícia – Jonathan je pozvaný do Sedmohradska, aby sa stretol s Earlom a jeho novým domom v Londýne a vysvetlil formality.
zrážka – väzňa Dracula Jonathana, snaží sa utiecť.
kríza – Dracula dorazí do Anglicka, nasáva krv od Lucy.
Lucie „zomrie“ – sa stáva upírom. Je zničená. Skupina chce zlikvidovať aj Draculu.
Záver – Príbeh ide rok po tom, čo bol Dracula zničený.

Jazyk a štýl umeleckých diel
Jazyk je prevažne všeobecný, zastaraný. Hovorené výrazy sú takmer neprítomné, pretože príbeh je zostavený zo spisov vzdelaných ľudí.

 

Hodnotenie
Napriek tomu, že diela napísané vo forme kúskov alebo listov mi nepomôžu a často ma odrádzajú od čítania, táto kniha ma vezme z prvej strany. Vždy som poznal príbeh o Draculovi, ale táto veľmi pútavá kniha mi nedávno prišla. Čítal som prácu naraz, veľmi sa mi páčilo vykresľovanie postáv, hlavne hlavného hrdinu – Dracula. Bol krutý, ale napriek tomu zdvorilý, v počiatku Jonathana Harker chránil pred svojimi priateľkami a poskytoval mu všetku možnú starostlivosť. Neskôr sa však prejavila jeho skutočná povaha a Jonathan bol prakticky uväznený na svojom zámku. Ale môj názor je, že príbeh by mohol skončiť s Lucyovou smrťou, viedol Dracula do Londýna a potom Transylvánia ako zbytočný úsek zaujímavého príbehu. Ostatné postavy boli opísané ako príliš zdvorilé, láskavé, láskavé a naivné (Jonathan napríklad nevyzeral zvláštne, že v zrkadle nemohol vidieť, len na chvíľu ho pozastavil, ani nepomyslel na povery miestnych), ich listy a spisy sa ani nedali uveriť. Tiež časť deje medzi „nakazením“ Lucy a koncom Jonathanových zápiskov – teda korešpondencie medzi Minou a Lucy, mi prišla príliš rozvláčny.
Konečné zničenie Lucy, ktorá bola len strašným stvorením, Draculovou bábkou, sa zdala byť jej oslobodením, pretože v jej živote bola Lucy citlivá a láskavá, ale ako upír mala v podstate vraždiť ľudí, aby ju udržali nažive.
Tento román je doslova povedal, že je v podstate typológia vampyrismu, takmer vedeckej formy písomného pojednania o nadprirodzenom, ktorý sa nachádza v skeptickom devätnástom storočí.
Niektorí anglicky, krátko po prvom vydaní knihy, verili v existenciu Draculy alebo podobnej šelmy, ktorá žije v Londýne a ničí nič netušiacich ľudí. Preto pri ďalšom vydaní Bram Stoker zasadil dej do doby o niekoľko storočí skôr, ale nezabudol spomenúť, že príbeh je inšpirovaný skutočnou postavou.
Tento príbeh bol niekoľkokrát natočený a čoskoro po prepustení sa objavila divadelná verzia.

 

Príbeh
Dňa 3. mája prišiel Jonathan do Bystrice, 5. mája sa má odviezť na zámok Dracula. Ale všetci miestni ho odrádzajú. Keď vchádza do vozíka grófa, označí miesta, kde plamene plamene modré.
Dracula pozdravil Jonathana na zámku večer, večera je pripravená na neho, hraběk nejedí. Jonathana zaráža jeho podivný vzhľad (chlpaté dlane, zrastené obočie, dlhé zuby, červené pery, …). Celý deň je Jonathan sám, v noci sa rozpráva s Draculom, opisuje mu Londýn, jeho dom atď.
Keď Dracula vystúpil cez okno, Jonathan prehliadol zámok. Spí v jednej zanedbanej miestnosti, kde prichádzajú 3 ženské upíry. Chcú ho zabiť, zachrániť hrabu, dať ženám zabiť dieťa.
Jonathan musí napísať 3 listy s budúcimi údajmi, ktoré chce hrabě poslať po sebe. Keď prídu Cigánia, Jonatán im dáva tajne napísané listy, ale vzdal grófa a on ich zničil.
Gróf berie Jonathanove veci a v jeho šatách ide do mesta. Žena prišla na hrad, ktorého dieťa zabili upírov a vlci to roztrhli. Jonathan to ľutuje, myslí si, že je to jej oslobodenie.
Jonathanovo okno vyliezlo do miestnosti Draculy, ktorá je prázdna. Chodba prichádza do kaplnky a nájde si hrabu v krabici s hlinkou. To spôsobuje hovno lopatou, keď chce zabiť ho.
Jonathan chce utiecť, Slováci majú krabice.
Jonathanova snúbenica Mina trávi čas u svojej priateľky Lucy. Lucy začína byť ospalá a stále unavená, na krku sa objavujú čudné rady. Mina musí odísť, pretože sa Jonathan vracia.
Lucyine snúbenec Atrur s ňou nemôže byť kvôli chorobe svojho otca. Lucy sa stará o Dr. Seward, Atrurův priateľ. (Dr. Seward riadi ústav pre duševne chorých.).
Lucyine stav sa stále horšie, z Amsterdamu prichádza Van Helsing z Amsterdamu. Vyvodzuje záver, že jej choroba nie je taká bežná. Lucy dostane množstvo transfúzií, ale to nepomôže. Zistili, že Lucy je vysypaná upírom.
Lucy zomrie a stáva sa upírom. Keď ležala v rakve, jej muži prepichli srdce za chvost, nakrájajú hlavu a zapĺňajú ústa cesnakom.
Arthur je rozdrvený smrťou snúbenice a otca, prišiel do Londýna. Tu žije Dracula.
Dr. Seward, Van Helsing, Artur, Mína, Jonathan a Quincey Morris sa snaží zlikvidovať Draculu, to sa im po mnohých problémoch povedie v Transylvánii – Draculu zneškodní rovnako ako Lucy. Quincey Morris zomrie.


—————————————————————————

 Stiahnuť prácu v PDF  Upozorniť na chybu

—————————————————————————

Ďalšie podobné materiály na webe:

Vložiť komentár