Dobrodružstvá Toma Sawyera – denník (rozbor)

 

 Kniha: Dobrodružstvá Toma Sawyera

 Autor: Mark Twain

 Zaslal(a): Tomáš Vondrák

 

Charakteristika času

Druhá polovica 19. storočia v USA

  • Od polovice 18. storočia – rozvoj demokracie, príliv prisťahovalcov, vyhostenie indiánov
  • Vojna vypukla v dôsledku nerovnomerného vývoja v USA ako konflikt priemyselného severu a otrokárskeho juhu v rokoch 1861 – 1865.
  • Konfederácia Juhu sa osamostatnila. Jej prezidentom bol zvolený Jefferson Davis, hlavné mesto Richmond. Boje prepukli u pevnosti únie – Severu Fort Sumter. Napriek počiatočným úspechom juhu sa objavila technická a morálna prevaha Severu. Prezident USA (Severu) Abraham Lincoln motivoval obyvateľa sľubom bezplatného záberu pôdy na Západe (160 akrov) a černochmi Juhu sľubom zrušenie otroctva.
  • Rozhodujúca bitka sa odohrala pri Gettysburku 1863.
  • Zvíťazila Únie, bolo zrušené otroctvo, na juhu však pretrvávala rasová diskriminácia (vznik rasistické organizácie Kukluxklan). Prezident Lincoln čoskoro zavraždil fanatický Južan.
  • Po vojne došlo k obrovskému rozmachu hospodárstva. Pokračovala kolonizácia divokého Západu (nevyhnutné atribúty = revolvery Colt, pušky winchestrovky, bandita Jessie James, vytláčanie Indiánov do rezervácií, krvavá bitka pri Little Big Hornu a porážka Custerovej oddielu Siouxatď.)
  • Silné prisťahovalectva z Európy i Ázie. Vznikli prvé odbory (1881), ktoré viedli štrajky za sociálne reformy (napr. Krvavý 1. máj 1886, oslavuje sa ako sviatok práce od r. 1890). Mnoho reforiem potom uviedol v život prezident Theodor Rooswelt (čistota potravín, liekov, bezpečnosť v mestách). Boj žien za rovnoprávnosť (hnutia sufražetiek). USA sa pomaly stávajú najsilnejšie svetovou veľmocou s koloniálnymi plány: zisk Kuby, Havajských ostrovov, Filipín.

 

Mark Twain

Americký kriticko-realistický autor, vlastným menom Samuel Langhorne Clemens. Narodil sa v roku 1835 na Floride (Missouri). Bol jedným zo zakladateľov modernej americkej prózy a iniciátorov regionálne literatúry (local color school) v 19. storočí. Bol nielen spisovateľom satirických a humorných románov, krátkych príbehov, ale aj spisovateľom a novinármi. Už po úspechu prvého spisovateľa sa úplne zameral na literárnu cestu. Vo svojej práci hojne využíval bohatstvo populárneho jazyka.

Mladosť prežité na rieke Mississippi, kde sa Twain živil ako lodivod (odtiaľ pochádza jeho pseudonym, „značka dve“ pri meraní hĺbky vody) ovplyvnilo hlavné líniu jeho tvorby, predstavovanou tzv. Mississippskej trilógiou: autobiografickú prózou Život na Mississippi, ktorá položila základy americkej regionálnej literatúry, a dvoma romány o deťoch, Dobrodružstvá Toma Sawyera a Dobrodružstvá Huckleberryho Finna. Najmä tento posledný román sa rozrástol do rámca detského čítania a stal sa pôsobivým príbehom o Američanoch, zdôrazňujúc hlavné spoločenské problémy (rasu, násilie atď.) A budovať novú tému úniku z mätúcich provinčných podmienok. Táto téma sa objavilo u Marka Twaina už skôr, pri jeho púti na Divoký západ, do Nevady a Kalifornia v čase tzv. Zlatej horúčky (Ako som sa pretĺkal). Tu leží aj korene jeho rozprávačského umenia, ktoré uplatnil v ľudových historkách (absurdné a groteskné tall story) zo zlatokopských táborov (Preslávený skákavý žabiak z okresu Calaveras).

Ďalšou dôležitou oblasťou jeho literárnej činnosti bola žurnalistika; známy ako novinár v San Franciscu (v druhej polovici šesťdesiatych rokov) a ako spisovateľ cesty (The Natives on the Road). V 70. rokoch sa stal satirik americkej spoločnosti (román Pozlátený vek, spolu s Ch. D. Warner, a fantastická próza Yankee z Connecticutu na dvore kráľa Artuša). Mnoho satirických próz bolo uverejnené posmrtne na konci 30. alebo dokonca v 60. rokoch 20. storočia. (listy z Výboru planéty Zeme vyšli v češtine). Tón týchto próz je zjavný aj v neskorých dielach, najmä v novele Muž, ktorý skorumpovali Hadleyburg a v pesimistickom alegorické románe Záhadný cudzinec o ľudskej neschopnosti vzdorovať zlu.

Posledné roky svojho života ovplyvnili osobné tragédie (stratil svoju ženu a obe dcéry). Mark Twain zomrel vo veku nedožitých sedemdesiatpäťky v Redding (Štát Connecticut).

 

Diela: 
Povestný skákavý žabiak z okresu Calaveras a iné prózy (The Celebrated Jumping Frog of Calaveras County, 1867)

Našinci na cestách (The Innocents Abroad, 1869)

(Autobiography and First Romance, 1871)

Ako som sa pretĺkal (Roughing It, 1872)

Pozlátený vek (The Gilded Age: A Tale of Today, 1873)

(Sketches New and Old, 1875)

(Old Times on the Mississippi, 1876)

Dobrodružstvá Toma Sawyera, 1954 (The Adventures of Tom Sawyer 1876)

(A True Story and the Recent Carnival of Crime, 1877)

(Punch, Brothers, Punch! And other Sketches, 1878)

Tulák v cudzine (A Tramp Abroad, 1880)

(1601: Conversation, as it was by the Social Fireside, in the Time of the Tudors, 1880)

Princ a chuďas (The Prince and the Pauper, 1882)

Život na Mississippi (Life on the Mississippi, 1883)

Dobrodružstvo Huckleberryho Finna, (Adventures of Huckleberry Finn 1884)

Yankee z Connecticutu na dvore kráľa Artuša (A Connecticut Yankee in King Arthur ‚Court, 1889)

Americký nápadník (The American Claimant, 1892)

(Merry Tales, 1892)

Miliónová bankovka a ďalšie poviedky (The $ 1,000,000 Bank Note and Other New Stories, 1893)

Tom Sawyer na cestách a iné prózy (Tom Sawyer Abroad, 1894)

(Pudd’n’head Wilson / The Tragedy Of Pudd’n’head Wilson, 1894)

Tom Sawyer detektívom a iné poviedky (Tom Sawyer Detective, 1896)

Osobné spomienky Jany z Arku (Personal Recollections of Joan of Arc, 1896)

(How to Tell a Story and other Essays, 1897)

Pozdĺž rovníka (Following the Equator, 1897)

Človek, ktorý skorumpovali Hadleyburg (The Man That Corrupted Hadleyburg, 1900)

(Edmund Burke on Croker and Tammany, 1901)

Človeku sediacemu v tme (To The Person Sitting In Darkness), 1901

(A Double Barrelled Detective Story ‚, 1902)

Obrana generála Funston (A Defence Of General Funston), 1902

(A Dog ‚s Tale, 1904)

Cárov monológ (Czar ‚s Soliloquy, 1905)

Monológ kráľa Leopolda (King Leopold ‚s Soliloquy, 1905)

(The War Prayer, 1905)

(The $ 30,000 Bequest and Other Stories, 1906)

Čo je to osoba? (What Is Man ?, 1906)

(Christian Science, 1907)

Najlepšie príbehy o koňoch, 1998 (A Horse ‚s Tale, 1907)

(Is Shakespeare Dead?, 1907)

(Captain Stormfield ‚s Visit to Heaven, 1909)

Listy z planéty Zem (Letters from the Earth, 1909)

Tajomný cudzinec (The Mysterious Stranger, 1916)

Autobiografia (Mark Twain ‚s Autobiography, 1924)

 

Súčasníci

Stephen Crane – Maggie, dieťa ulice

Jack London- Biely tesák

Walt Whitman – Rany na bubon

 

Analýza práce

Autor: Mark Twain (USA)

Dielo: Dobrodružstvá Toma Sawyera (1876)

 

Hlavná postava:

Tom Sawyer – dvanásťročný chlapec, sirota, rebel a uličník

 

Iné postavy:

Huckleberry Finn – syn alkoholika, otrhaný chlapec s hlavou plnou uličníckych nápadov

Teta Polly – Tomova teta a pestúnka, dobrosrdečná

Becky Thatcher – Tomová „Dievča“

Sid – Tomov brat, vzorný a užiaľovaný

 

Príbeh

Tom rád hrá, vymýšľa rôzne zlodejov a nenávidí školu a cirkev. Musí namaľovať plot, aby šiel do školy a zomrel namiesto školy. Tom sa v prvom rade bojí, že ostatní chlapci sa budú smiať. Nakoniec však inteligentní chalani presvedčili chlapcov, že maľovanie plotu je úžasnou zábavou a príležitosťou a nechávajú chlapcom túto zábavu výmenou za rôzne veci, ako napríklad jablko alebo nedeľné školské lístky, ktoré dostane žiak, keď sa dozvie niečo z Biblie. Nedeľná škola trápi učiteľov s počtom zozbieraných lístkov a získava Bibliu. Ale čoskoro stratí svoju slávu, pretože sa ho pýtajú na mená prvých dvoch apoštolov a jeho odpovede sú: David a Goliáš.

Tom sa oboznámi s dievčaťom, na ktorú sa Becky „zaoberá“. Ale ich vzťah končí, keď sa Becky dozvie, že Tom bol kedysi spútaný s Amy. Tom s Huckleberrym Finnom sa vydajú v noci na cintorín, kde sú svedkami toho, keď Indián Joe zavraždí doktora Robinsona. Indián Joe zvedie vraždu na opilca Muffa Pottera, ktorý bol v tom čase opitý a nepamätá si, že vraždu nespáchal. Muff Potter je zadržaný. Tom hrá svedomie a verejne rozhoduje o tom, čo videl pred súdom. Indián Joe sa dá na útek a Tom má strach, že sa mu bude chcieť pomstiť.

Tom, Huck a Tomov spolužiak Joe Harper, všetci traja rozhorčenie na nespravodlivé správanie spoločnosti voči nim, sa rozhodnú stať pirátmi. Vyčerpajú z domu a udržiavajú svojich príbuzných v nevedomosti a strach z nich. Po prvé, majú slobodu, ale potom kričia doma. Keď sa obyvatelia mesta radovali zo smrti chlapcov, usporiadali pohreb. Chlapci sa objavia na vlastnom pohrebe a všetci radi vidia. Okrem toho získavajú obdiv pre svojich spolužiakov.

Becky sa opäť zamiluje do Tomu a snaží sa ju žiarliť. Jej lesť jej ale nevyjde, pretože Tom ma podobný nápad a schválne sa pred ňou ukazuje s Amy. Becky a Tom sú naštvaní, ale všetky nepríjemnosti sa zastavia, keď Tom berie vinu za roztrhnutú knihu, za ktorú je zodpovedný Becky. V lete sa Tom s Huckem vydávajú hľadať poklad. Žiadny síce nevykopou, zato ale začujú Indiána Joea, ktorý sa niekoľkokrát objavil v mestečku ako „hluchonemý Španiel“ a jeho kumpána. Majú svoj poklad v podobe veľa peňazí a pokúšajú sa ho skryť. Počas toho sa zobrazí políčko plné zlata. Ke zbadá blízkosti Tomove a Hučková nástroje, zľaknú sa, že je niekto mohol vidieť, a miesto skrývanie pokladu ho radšej odnesú so sebou do inej skrýše.

Huck začuje Indiána Joea, ako plánuje prepadnúť vdovu Douglesovou. Okamžite volá o pomoc a zachráni vdovu. To sa stane hrdinom. Ten istý deň sa Tom zúčastňujú pikniku u Becky a výletu do McDougalovy jaskyne spolu so spolužiakmi. Tom a Becky sa strácajú a zostávajú v jaskyni sám.Tom sa po niekoľkých dňoch podarí nájsť cestu. Počas toho spozoruje v jaskyni Indiána Joea. Otec Becky nechá vchod do jaskyne. Indián Joe, ktorý sa tam ukrýval, umrie hladom. Tom s Huckem sa ešte raz do jaskyne vydávajú, pretože tuší, že tam Indián Joe ukryl poklad. A mali pravdu, našli poklad a zrazu sa stali bohatými.

Vdova Douglesová adoptuje svojho záchrancu Huck a postará sa o jeho peniaze. Dáva Huck do školy a učí ho správnemu vychovanie. Pre Huckleberryho ale taký život nie je – umývať sa, spať v posteli, hovoriť zdvorilo a spisovne, a preto uteká. Ale Tom ho presvedčí, aby sa vrátil k vdove.Plánuje totiž, že sa stane lúpežníkom, a pretože lúpežníci sú väčšinou honosné muži a nie žiadni Otrhance, Huck sa musí nechať vychovať, aby mohol medzi lúpežníkmi dobre zapadnúť.

 

Tematický plán

Celková téma: Život v malom meste v 19. storočí v USA

Hlavná téma: dobrodružné výpravy Toma Sawyera

 

Plán zostavovania

Príbeh je organizovaný chronologicky.

 

Jazykový plán

Er-forma. Tom to hovorí. Jazyk tejto práce je prispôsobený štrnásťročným chlapcom. Autor používa v knihe veľa slangov a nepopierateľných výrazov. Autor používa dlhé opisy a málo priamych jazykov. Namiesto toho má veľké napätie.


—————————————————————————

 Stiahnuť prácu v PDF  Upozorniť na chybu

—————————————————————————

Ďalšie podobné materiály na webe:

Vložiť komentár